Premiera w Dramatycznym

"Miasto duchów" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu zaprasza na premierę w amfiteatrze: "Miasto Duchów"

Spektakl pod Patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha dr. Romana Szełemeja

2 czerwca 2013r. / godz. 21.00 / AMFITEATR /plac Teatralny 

Kto nas straszy
Duchy Dolnego Śląska? Według wzorca opowieści duchem zostaje osoba, która nie zaznała za życia sprawiedliwości. Po śmierci zostaje więc przywiązana do miejsca, w którym spotkała ją krzywda. Przebywa tam tak długo, aż porządek sił dobra i zła zostanie przywrócony.

Czy Dolny Śląsk ma swoje duchy? Nie białe damy wędrujące w ruinach, nie kawalerów bez głów, widmowe dzieci czy pokutników brzęczących kajdanami, ale duchy, które mówią do nas, teraz? Czy duchy Dolnego Śląska skrywają coś, czego się boimy, co wraca i dopomina się milcząco o wyrównanie swoich krzywd?

Nasz region od zawsze przedstawiany był jako obszar niezłej koniunktury gospodarczej i nowych szans, a najstarszym duchem Dolnego Śląska jest Piotr Włostowic (Włast), bohater polskiej literatury łacińskiej, palatyn Bolesława Krzywoustego. Włast był jednym z najbogatszych ludzi w historii regionu. Żył na przełomie XI i XII wieku – należała do niego góra Ślęża, odkupił swoje grzechy fundując 77 kościołów. Po śmierci Krzywoustego doznał poniżającego upadku. Władysław II Wygnaniec kazał go ponoć oślepić oraz obciąć mu język.

To jednak nie Włast rozpala wyobraźnię myślących o Dolnym Śląsku, ani też nie rozpala jej historia dawna. Dolny Śląsk jest teraz sceną przedstawiającą zupełnie nowy mit – mit nazistowskiego złota.

To „złoto", czasem w formie złotego pociągu ukrytego w górze Sobiesz, czasem skarbu nieokreślonego, lecz niewątpliwie ukrytego w zamku Książ, czasem zastąpionego skrzyniami z Bursztynową Komnatą. To inna twarz duchów Dolnego Śląska: fascynacja, chciwość, chęć przeżycia ekscytującej przygody. Widmowe złoto i telewizyjny poszukiwacz złota Bogusław Wołoszański jako jego medium. Tworzona naprędce pamięć. Legendy o odległym, mitycznym dawno-dawno-temu.

A może teraz możliwa jest opowieść o dolnośląskich duchach oparta o wzorce kultury masowej – bez drugiego dna ukazującego ciemną twarz historii i bez straszących w ruinach akuszerów pamięci? Telewizyjne show, na które, jak do programu „Mam talent", zgłaszają się wszystkie dolnośląskie duchy? Jaką historię nam wtedy opowiedzą?

Do miasta o piekielnie trudnej do wymówienia przez cudzoziemca nazwie trafia ekipa telewizyjnego programu tropiącego duchy i wyjaśniającego zagadkę tajemnych zjaw i dziwnych miejsc.

Co odkryją w Wałbrzychu?

Wstęp na spektakl jest bezpłatny, prezentacja w terminach:

2 czerwca 2013 / niedziela/ godz. 21.00 8 czerwca 2013 / sobota / godz. 21.00
15 czerwca 2013 / sobota/ godz. 21.00 22 czerwca 2013 / sobota / godz. 21.00
6 lipca 2013 / sobota / godz. 21.00 7 lipca 2013 / niedziela / godz. 21.00

(–)
Informacja nadesłana
29 maja 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...