Premiera w Gdańaku

"Utwór o stoczni i sąsiadach" - reż. Rita Jankowska - Teatr Stocznia

To jest autentyczna opowieść rodem z lat 80. o gdańskich wdowach, izolatorkach i robotnikach. Historie dramatyczne, realistyczne i sentymentalne. W role aktorów wcielili się mieszkańcy okolic stoczni, którzy na co dzień pracują, uczą się i wychowują dzieci. Tak powstał Teatr Stocznia. Premiera już 23 sierpnia.

Scenariusz "Utworu o stoczni i sąsiadach" napisało samo życie.

- Te historie znajdowałam różnymi drogami - mówi Rita Jankowska, reżyserka i dramatopisarka, która ma już na swoim koncie wiele realizacji teatralnych zaangażowanych społecznie. - Wędrowałam po dzielnicy wokół stoczni, przeprowadzałam wywiady, rozmawiałam z mieszkańcami, paniami ze sklepów...

Aktorzy to amatorzy ochotnicy, zarówno osoby młode, studenci, jak i rodzice, emeryci.

- W spektaklu jest dużo mocnych momentów. To były trudne czasy, dla niektórych bolesne. Ci, którzy przeżyli lata osiemdziesiąte na pewno odnajdą tam trochę siebie - opowiada Iwona Chudowicz, emerytka, jedna z aktorek teatru Stocznia.

Od listopada 2014 roku we środy artyści spotykają się w Europejskim Centrum Solidarności.

- Byłem ciekawy jak te historie można przekazać w formie teatru. Jest to bardzo ciekawe podejście do tematu więc cieszę się, że mogę brać udział w tej akcji - mówi debiutujący w spektaklu gdynianin, Konrad Radlak, na co dzień właściciel niewielkiej kawiarni.

Nad tekstem zespół pracował m.in. za pomocą dramy. To wymagający sposób prezentacji wydarzeń, jednak skłaniający do głębokiej refleksji.

- Taki styl pracy integruje grupę, pozwala na pracę nad emocjami - komentuje reżyserka.

Premierę zaplanowano na 23 sierpnia 2015 roku. W teatr zamienią się tereny sąsiadujące z Europejskim Centrum Solidarności - ulice i hala stoczniowa. O muzyczny klimat zadbają artyści grupy Remont Pomp, w instrumenty zamieniając tuby spawalnicze i młotki.

Teatr Stocznia realizowany jest w ramach projektu Zrozumieć Sierpień - inicjowanego przez Europejskie Centrum Solidarności - obywatelskich obchodów Sierpnia '80, które dzieją się w gdańskich dzielnicach.

***

23 sierpnia 2015, niedziela, godz. 20.00

start | Gdańsk, ul. Robotnicza

wstęp| wolny

(-)
Materiał Teatru
18 sierpnia 2015
Portrety
Rita Jankowska

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia