Premiera w Imce

"Lubiewo II - Ciotowski bicz" - Teatr IMKA w Warszawie

Niecodzienny Festiwal Teatralny. Spektakl "Lubiewo" ponownie będzie można zobaczyć 1 września w Imce.

Pomysł realizacji warszawskiej premiery spektaklu "Lubiewo II - Ciotowski bicz", w koprodukcji z Teatrem Nowym zrodził się wtedy, kiedy to po raz pierwszy, na scenie Teatru Imka został zaprezentowany spektakl "Lubiewo". Tłumy chętnych stojących w kolejce przed kasą teatru, wszystkie bilety wyprzedane na długo przed spektaklem, długie owacje dla aktorów - tak warszawska publiczność przyjęła sceniczną adaptację "Lubiewa" Michała Witkowskiego, która była wystawiana w teatrze w ramach festiwalu Polska w Imce.

Spektakl "Lubiewo" to historia opowiedziana przez Michała Witkowskiego, a przeniesiona na deski teatralne przez krakowskiego reżysera Piotra Siekluckiego. Przedstawia gorzką i smutną, a jednocześnie bardzo ironiczną opowieść o parze homoseksualistów, którzy utracili sens życia. Ponury klimat ich zapyziałego mieszkania upodobnionego do skansenu PRL pewnego dnia burzy dziennikarz, który przybywa i zaczyna spisywać wspomnienia Partycji i Lukrecji. Obydwaj bohaterowie przypominają sobie, jak to w swoich "złotych latach" zaczajali się w parkach czyhając na heteroseksualistów. Przechwalają się swoimi podbojami, bawią się opisami tajemniczych gejowskich miejsc Wrocławia z lat 70. i 80. Codzienność dwóch postaci przepełniona jest także opowieściami o AIDS, które zbierało pierwsze żniwo wśród ich przyjaciół, kiedy wolna Polska otworzyła swe granice.

Spektakl "Lubiewo II - Ciotowski bicz" to druga część słynnego spektaklu "Lubiewo", który opowiada o dalszych losach Patrycji i Lukrecji, które tym razem wybierają się na plażę do Lubiewa, by w słońcu cieszyć się urokami życia. Na plaży

w Lubiewie spotykają się starzy pederaści wspominając czasy PRL, swojej młodości i pierwszych swoich seksualnych doświadczeń. Spektakl opiera się na rozmowach na, których narratorami są Paula i Michaśka. Z opowieści o postaciach i różnych perypetiach gejów wyłaniać ma się wg autora Wielki Atlas Ciot Polskich, dowcipna typologia postaw i preferencji homoseksualnych.

Bilety: rząd I-IV: 100 zł | rząd V-XI: 80 zł

(-)
Materiał Teatru
24 lipca 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia