Premiera w Instytucie Grotowskiego

"Linatendu" - reż. Alexandra Kazazou - Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Na przełomie stycznia i lutego w Instytucie Grotowskiego odbędzie się premiera spektaklu dwóch młodych, utalentowanych artystek: Anny Krotoskiej i Aleksandry Kazazou.

Czy pojedyncza śmierć waży tyle samo co ta zwielokrotniona w codziennych wiadomościach w telewizji? Czy pamięć jest darem, czy przekleństwem? 24, 25, 31 stycznia i 1 lutego 2014 o godz. 19:00 w Sali Teatru Laboratorium będzie można zmierzyć się z tymi pytaniami. „Linatendu" to opowieść o momencie granicznym w życiu. O buncie, absurdzie, smutku i codzienności po utracie. Scenariusz powstał na podstawie „L'inattendu" francuskiego dramatopisarza Fabrice'a Melquiota, który ma w dorobku ponad dwadzieścia dramatów. Jego teksty były tłumaczone na niemiecki, hiszpański i włoski. Autorką polskiego przekładu „L'inattendu" jest Wioletta Kaczmaryn. W spektaklu zostaną wykorzystane również teksty własne Anny Krotoskiej. Monodram przygotowano we współpracy z Karolem Jarkiem (scenografia, światła), Nefeli Stamatogiannopoulousem oraz Danielem Hanem (muzyka).

Anna Krotoska przez lata szkoliła swój warsztat aktorski w Teatrze Pieśń Kozła, w którym grała w spektaklach „Pieśń Kozła – dytyramb", „Kroniki – obyczaj lamentacyjny" oraz „Lacrimosa". Razem z zespołem występowała m.in. w Narodowym Teatrze w Taipei na Taiwanie, w teatrze La Mamma w Nowym Jorku, na festiwalu UCLA. Dwukrotnie grała na festiwalu w Edynburgu, na którym w 2004 roku spektakl „Kroniki – obyczaj lamentacyjny" zdobył Scotsman Fringe First, Herald Angel oraz Best International Show. Od wielu lat dzieli się zdobytym doświadczeniem, wykładając w ramach aktorskiego programu magisterskiego prowadzonego przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre, a także prowadząc warsztaty teatralne z dorosłymi i młodzieżą w kraju i zagranicą. Spektal „Linatendu" przygotowała wraz z Alexandrą Kazazou, aktorką Studia Matejka. Kazazou studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Północnym Teatrze Narodowym w Salonikach. Współzałożycielka grupy teatralnej Asypka w Atenach, ukończyła aktorski program magisterski organizowany przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre. W Studiu Matejka przygotowała spektakl solowy „Charmolypi". Jest także członkinią Odra Ensemble oraz Grupy Jubilo.

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1621&lang=pl

Rezerwacja i sprzedaż biletów (15 zł): sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320 oraz www.biletin.pl.

(-)
Materiał Teatru
21 stycznia 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...