Premiera w Kamienicy

"Don Kichot z kamienicy" - reż. Emilian Kamiński - Teatr Kamienica, Warszawa

Teatr Kamienica zaprasza na premierę spektaklu „Don Kichot z kamienicy” w inscenizacji Emiliana Kamińskiego.

„(...) Chcę się pożegnać z moim teatrem i ludźmi taką właśnie zaimprowizowaną, prywatną premierą. Proszę! (...)" – te słowa padają z ust dyrektora teatru, dzisiejszego Don Kichota, który swoje życie poświęcił walce o ideały. Odebrano mu jego dom, dzieło życia, jego teatr! Dlaczego? Bo był uczciwym człowiekiem, marzycielem, wierzył w ludzi i nie potrafił na zło odpowiadać złem. Ma już tylko jedno życzenie, chce wystawić swój ostatni spektakl, pożegnanie ze sceną, a jest nim „Człowiek z La Manczy", sztuka przedstawiająca losy Don Kichota i jego autora Miguela de Cervantesa.

W ten sposób zaczyna się spektakl „Don Kichot z kamienicy", sztuka powstała z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej dyrektora i założyciela Teatru Kamienica, Emiliana Kamińskiego. Przeniósł on spektakl we współczesne realia i wplótł w niego wątki autobiograficzne związane z walką o własny teatr. Sztuka jest manifestem artystycznym aktora, wyraża jego sprzeciw wobec nieprawidłowości współczesnego świata. Współczesny Don Kichot to szlachetny i silny mężczyzna, wierny ideałom, a w jego walce wspiera go piękna Aldonza, która w adaptacji Emiliana Kamińskiego od początku jest szlachetną i delikatną kobietą.

Przedstawienie ma kompozycję szkatułkową, jest to rodzaj teatru w teatrze. Rzeczywistość teatralna ulega podwojeniu, a nawet potrojeniu, dzięki temu sztuka nie odnosi się wyłącznie do konkretnej sytuacji, ale ma wymiar ponadczasowy, mówi o spełnianiu marzeń oraz o tym, że nigdy nie należy tracić nadziei.

Całości przedstawienia dopełnia fantastyczna muzyka oraz efekty świetlne, co razem tworzy ze spektaklu niezwykłe widowisko.
Czy Don Kichot zwycięży, czy może jednak poniesie klęskę, będziecie się Państwo mogli przekonać oglądając spektakl.

(-)
Materiał Teatru
20 października 2015

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...