Premiera w Miejskim Teatrze Miniatura

"Karakonia. Pieśni według Schulza" - Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku

17 listopada, dwa dni przed rocznicą tragicznej śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy Brunona Schulza, Teatr Miniatura zaprasza na premierę widowiska muzyczno-plastycznego powstałego z inspiracji jego cyklem opowiadań „Sklepy cynamonowe”.

Twórczość pisarza, który przyjaźnił się z największymi postaciami polskiej kultury w okresie międzywojnia – m.in. Gombrowiczem, Witkacym czy Nałkowską – jest jednym z najbardziej oryginalnych zjawisk w polskiej literaturze. Wielokrotnie była inspiracją dla artystów z różnych dziedzin sztuki na całym świecie. Na jej kanwie powstał słynny film Wojciecha Hasa „Sanatorium pod Klepsydrą", częściowo animowana „Ulica Krokodyli" Stephena i Timothy'ego Quayów, dziesiątki przedstawień teatralnych, m.in. znakomity spektakl „Ulica Krokodyli" brytyjskiego Teatru Complicite w reż. Simona McBurneya.

W gdańskim spektaklu wykorzystane zostaną utwory poetyckie Leszka Pietrowiaka z tomu „Świat według Schulza". Muzykę do nich, będącą fuzją brzmień rockowych, elektronicznych i akustycznych napisał Marcin Kulwas, pochodzący z Trójmiasta kompozytor i gitarzysta. Utwory wykorzystane w spektaklu to specjalnie przearanżowane piosenki z płyty „Pieśni według Schulza". Zaśpiewa aktorka Miniatury Edyta Janusz-Ehrlich, która jest również pomysłodawczynią inscenizacji i współautorką projektów scenograficznych wraz z Moniką Konczakowską. Na scenie będą jej towarzyszyć aktorzy: Jakub Ehrlich, Piotr Srebrowski i Krystian Wieczyński oraz muzycy grający na żywo – Marcin Kulwas na gitarze i Jarosław Stokowski na kontrabasie.

Spektakl będzie miał formę recitalu z mocno rozbudowaną warstwą plastyczną, gdzie słowa piosenek są punktem wyjścia do budowania obrazu. Nawiązuje do tradycji teatru plastycznego, w którym obrazy są głównym nośnikiem znaczeń i emocji. W przedstawieniu dużą rolę będą odgrywały różnego typu lalki, elementy scenograficzne, nietypowe kostiumy inspirowane również cyklem grafik Schulza „Xięga bałwochwalcza".

22 listopada o 20.15, po spektaklu „Karakonia", odbędzie się – organizowane przez Miniaturę wspólnie ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście – otwarte spotkanie „Schulz. Inspiracje" poświęcone fenomenowi siły przyciągania twórczości Brunona Schulza, która jest częstą inspiracją dla artystów z różnych dziedzin sztuki na całym świecie.

(-)
Materiał Teatru
1 listopada 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia