Premiera w Miniaturze

"Afrykańska przygoda" - reż: M. Fajak-Słomińska i J. Słomiński - Teatr Miniatura

29 stycznia o godz. 12 Teatr Miniatura zaprasza na premierę pierwszego spektaklu dla naj-najów, czyli najmłodszych widzów w wieku od 1 do 4 lat. Będzie to "Afrykańska przygoda" wg tekstu Marioli Fajak-Słomińskiej, aktorki szczecińskiego Teatru Pleciuga oraz autorki bajek i opowiadań dla dzieci.

Pierwsza książka Marioli Fajak-Słomińskiej, "Król naszego lasu", ukaże się w tym roku nakładem gdyńskiego wydawnictwa Novae Res.

Przedstawienie o małym Jacusiu, który we śnie przenosi się na Czarny Ląd i przeżywa niezapomniane przygody wyreżyserowała wspólnie z mężem - Januszem Słomińskim. Zaprojektowana na kształt pokoju dziecinnego przestrzeń teatralna umożliwia najmłodszym swobodny odbiór przedstawienia. Dzieci nie siedzą w tradycyjnych fotelach, lecz na rozsypanych na miękkiej wykładzinie poduszkach. Łagodna kolorystyka scenografii oraz muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki dopełniają ten pełen ciepła i spokoju spektakl.

- Teatrem można zarażać od najmłodszych lat i my to właśnie robimy. Nawet jeśli niektóre dzieci nie zrozumieją tego, co chcemy przekazać, to wyniosą w sobie piękny obraz, piękną muzykę. Na zakończenie spektaklu mali widzowie przychodzą do nas na scenę i nurkują w kolorowym tunelu z materiału, dotykają zabawek, stoją w świetle reflektorów. Na własnej skórze doświadczają tej zaczarowanej krainy - opowiada Mariola Fajak-Słomińska.

Przez długi okres swojej historii teatr nie uznawał dzieci do lat czterech za widzów teatralnych. Współcześnie zaczyna się to zmieniać. W 2006 roku poznańskie Centrum Sztuki Dziecka, opierając się na doświadczeniach bolońskiego teatru La Barca i wybitnego aktora Roberta Frabetti, zainicjowało cykl przeglądów spektakli dla najmłodszych w połączeniu z konferencjami naukowymi. Zaowocował on rosnącą ilością przedstawień uwzględniających zaobserwowane przez psychologów zasady percepcji tak małego odbiorcy sztuki. Na tym etapie rozwojowym najważniejsze dla dziecka są ekspresywne bodźce zmysłowe - barwa, dźwięk, forma - uruchamiające jego funkcje poznawcze. Dziecko nie potrafi jeszcze skupić się na dłuższej, skomplikowanej historii, jego uwagę przyciąga wyrazisty szczegół.

"Afrykańska przygoda" Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego - spektakl bez słów, posługujący się językiem dziecięcych dźwięków, barwnych obrazów, nastrojowej muzyki - ma na celu pobudzenie wszystkich zmysłów małego widza poprzez łagodne, spokojne wciągnięcie go do uczestnictwa w teatralnej iluzji. Służy temu bardzo kameralny charakter spotkania dający poczucie bezpieczeństwa (mała sala, przytulne siedzenia, stały bliski kontakt z rodzicami).

(-)
Materiały Teatru
27 stycznia 2012

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia