Premiera w Olsztynie

"Damy i huzary" - reż. Julia Wernio - Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie przygotowują spektakl jednego z najpopularniejszych polskich komediopisarzy Aleksandra Fredry pt. " Damy i huzary". Premiera odbędzie się w sobotę; będzie to pierwsza sztuka wystawiona na deskach Teatru po trzyletniej jego renowacji.

We wtorek podczas konferencji prasowej reżyser przedstawienia Julia Wernio powiedziała, że najbardziej w sztuce Fredry interesują ją kwestie uniwersalne takie jak miłość, pożądanie czy relacje między kobietami i mężczyznami.

- Spektakl teatralny służy rozrywce czy wzruszeniu, ale chodzi także o to, by pokazać widzom tematy i kwestie uniwersalne towarzyszące człowiekowi od zarania wieków. Pożądanie i miłość to uczucia, które w każdym momencie mogą nami zawładnąć, niezależnie od tego co sobie wcześniej przysięgaliśmy - życie w ascezie czy poświęcenie się sztuce - podkreśliła Wernio.

Spektakl "Damy i huzary" będzie wystawiony 9 listopada podczas gali otwarcia Teatru im. Stefana Jaracza po trzyletnim gruntownym remoncie. Zespół aktorski, w czasie gdy teatr był remontowany, występował gościnnie w tymczasowej siedzibie w pawilonie przy ulicy Pstrowskiego oraz na scenie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

W spektaklu wykorzystana zostanie muzyka Krzysztofa Pendereckiego z filmu pochodzącego z 1964 roku "Pamiętnik znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hassa. Zostanie ona wykonana na żywo przez warmińsko-mazurskich filharmoników pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Obecność na spektaklu potwierdził Krzysztof Penderecki świętujący w tym roku 80. urodziny.

Na premierze obecni będą także minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezes Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) Olgierd Łukaszewicz oraz potomek Aleksandra Fredry Tomasz Starowieyski.

Podczas trzyletniej rewitalizacji prawie 90-letniego Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie odnowiono trzy sale teatralne: kameralną, dużą i Margines, w której wystawiane są przedstawienia offowe. Teatr zyskał najnowocześniejsze wyposażenie w technologii cyfrowej, a także studio nagrań. Powstały dwie sale prób, zmodernizowano łącznik między budynkiem głównym teatru i odtworzono kolorystykę we wnętrzu, która nawiązuje do przedwojennej - intensywnego fioletu, bordo i zieleni.

Publiczność może także zobaczyć jak wyglądały elementy dekoracyjne w foyer przedwojennego teatru. Odkryte przez konserwatora te szczegóły również zostały zachowane i wyeksponowane na ścianach teatru.

Całkowity koszt przebudowy Teatru wyniósł 43 mln zł. Unijne dofinansowanie inwestycji to 23 mln zł a wkład własny samorządu wojewódzkiego to 20 mln zł.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie został założony w roku 1925 przez Niemców jako Treudank - dar dla miejscowej ludności za wygrany plebiscyt. Budynek zaprojektował wybitny architekt August Fedders.

Do 1945 roku sztuki grano w języku niemieckim. Dobre warunki akustyczne umożliwiały również wystawianie oper i operetek. Po II wojnie światowej, 17 listopada 1945 roku, działalność polskiej sceny zainaugurowano premierą "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Obecnie Teatr im. Jaracza w Olsztynie jako jedyna placówka na Warmii i Mazurach uzyskała status Narodowej Instytucji Kultury.

(-)
(PAP)
6 listopada 2013

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia