Premiera w Operze Krakowskiej

"Ariadnę na Naxos" - reż. W. Nurkowski - Opera Krakowska w Krakowie

24 marca w Operze Krakowskiej odbędzie się premiera spektaklu operowego "Ariadna na Naxos" Richarda Straussa. Na tej scenie tytuł i kompozytor pojawiają się po raz pierwszy.

Jest to spektakl w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka i Warcisława Kunca. Kostiumy i scenografię wykona Anna Sekuła, natomiast choreografię Katarzyna Aleksander-Kmieć.

Efektowne przedstawienie, kipiące od pomysłów i niespodzianek. Arlekinada i dowcip dell'arte, fantazja cyrkowa i mit o Minotaurze, karnawał wenecki i bachanalia w

finale... Do niezwykłości tych sprowokował twórców spektaklu fantastyczny pomysł libretta wybitnego, uznawanego za drugiego po Goethem, poety niemieckiego Hugona von Hofmannsthala, polegający na połączeniu sztuki wysokiej, opery seria z żywiołem buffa. A wszystko to wprzęgnięte w opowieść na temat miłości, tej idealnej, romantycznej i tej bardziej ziemskiej, zmysłowej. Tak powstało dzieło intrygujące, pełne polotu i fantazji, z muzyką, o której pisano w zachwycie. Ariadna, po premierze swej ostatecznej wersji z 1916 r. weszła na stałe do repertuaru światowego i do dziś ma się dobrze. Na naszej scenie tytuł i kompozytor pojawiają się po raz pierwszy.

(-)
Materiały Teatru
23 marca 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia