Premiera w Operze na Zamku

"The Fairy Queen" - reż: Michał Znaniecki - Opera na Zamku w Szczecinie

Premiera barokowej opery "The Fairy Queen" ("Królowa elfów") Henry\'ego Purcella to gratka dla melomanów. W czwartek Opera na Zamku wystawi ją po raz pierwszy w szczecinie.

Akcja "The Fairy Queen" luźno oparta jest na "Śnie nocy letniej" Williama Szekspira. Dzieło angielskiego kompozytora należy do gatunku maski - podobnego operze włoskiej, jednak mniej sformalizowanego, bez tak wyraźnego podziału na arie i recytatywy. 

"Niezwykła muzyka, wykonywana na instrumentach typowych dla tej starej angielskiej formy, wprowadzi państwa w magiczną krainę elfów, duchów i nimf, w której zabawna przyziemność styka się z tajemniczym światem czarów" - zapowiada nowy tytuł w repertuarze opera. - "Pełna wesołych perypetii historia Tytanii i Oberona - Królowej i Króla Elfów - od wieków zachwyca i rozbawia nie tylko miłośników baroku. Zazdrosna władczyni świata elfów, Tytania, wykrada Oberonowi ulubionego pazia. Małżonek, chcąc zemścić się na nieposłusznej połowicy, rzuca na nią urok, wskutek czego Tytania zakochuje się w Spodku - prostaku z głową osła. W przeprowadzeniu tego planu pomaga Oberonowi duch leśny - Puk, mający za zadanie użyć cudownego soku działającego podobnie do strzały Amora. Roztargniony i niefrasobliwy Puk postanawia jednakże wykorzystać ten miłosny eliksir, by dopomóc okolicznym nieszczęśliwym kochankom...".

Kierownictwo muzyczne spektaklu: Warcisław Kunc. Reżyseruje Michał Znaniecki, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu. Scenografia wg Luigiego Scoglio, kostiumy - Michał Znaniecki.

Wśród solistów usłyszymy między innymi Kamilę Kułakowską i Tomasza Mazura, a także osoby debiutujące na scenie Opery na Zamku: Barbarę Tritt, Karola Bartosińskiego, Macieja Straburzyńskiego.

Partie instrumentalne wykonuje zespół La Tempesta. Będzie to pierwsza w dziejach Szczecina możliwość zobaczenia opery z udziałem zespołu grającego na instrumentach barokowych. 

Premiera "The Fairy Queen" w Operze na Zamku w czwartek o godz. 19. Bilety kosztują 34-77 zł. Spektakl zostanie powtórzony 30 kwietnia. W tym sezonie więcej nie będzie grany.

Ewa Podgajna
Gazeta Wyborcza Szczecin
23 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia