Premiera w Ósemkach

"Dwie niepodobne historie" - reż. Ewa Wójciak - Teatr Ósmego Dnia

13 grudnia w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się premiera spektaklu Ewy Wójciak i Adama Suwarta pt. "Dwie niepodobne historie", zainspirowanego biografami ich ojców.

Zainspirowana biografiami mecenasa Juliusza Wójciaka i Jana Suwarta - uczestnika Poznańskiego Czerwca 1956 - próba opowiedzenia przy pomocy teatralnego dokumentu o nieoczywistych drogach naszej tożsamości społecznej. O przyjaźni, która zrodziła się dlatego, że los ojców przeciął się w ważnym 1956 roku, o rodzicach z marksistowskim i anarchistycznym rodowodem, o polskich i żydowskich komunistach i drodze ich dzieci do Kościoła w czasie Solidarności. O zmieszanej, nieoczywistej historii tego kraju, o fascynujących komplikacjach, które dają nieoczekiwane poczucie wspólnoty.

"Dość powszechna jest tendencja do wybiórczego traktowania historii, kanonizowania jej wybranych wątków oraz tworzenia klisz i sztucznych, biało-czarnych kontrastów."

"Mam poczucie, że pewien wątek w naszej historii intelektualnej, politycznej, społecznej został ocenzurowany. Dotyczy on komunistów przedwojennych i PRL-u. Próbujemy udawać, że nie mieliśmy z tym nurtem życia nic wspólnego, że w naszych rodzinach nikt nie flirtował z tym niekochanym ustrojem" - mówią w najnowszym numerze "IKSa - Poznańskiego Informatora Kulturalnego, Sportowego i Turystycznego" Ewa Wójciak i Adam Suwart.

rezerwacje biletów: 61 855.20.86, teatr@osmego.art.pl

(-)
Materiał Teatru
13 grudnia 2014

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...