Premiera w Radiu Kraków

Szalona lokomotywa" - reż. Radosław Rychcik - Radio Kraków SA

18 września o godzinie 21.05 w Radiu Kraków odbędzie się premiera radiowej wersji "Szalonej lokomotywy" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Radosława Rychcika.

W studiu nagrań Radia Kraków rozpoczęły się prace nad nowym słuchowiskiem. Radiową wersję tragifarsy "Szalona lokomotywa" Witkacego reżyseruje Radek Rychcik - laureat m.in. tegorocznego Paszportu Polityki, jedno z najmocniejszych nazwisk młodego polskiego teatru. Twórca, który realizuje najgłośniejsze i najczęściej komentowane spektakle ostatnich sezonów, debiutuje w Radiu Kraków jako reżyser radiowy, sięgając po jeden z najgłośniejszych tekstów Witkacego. Jak sam mówi, do pracy nad słuchowiskiem inspirowały go tym razem: pierwsze próby filmowe braci Lumiere, w tym słynna lokomotywa wjeżdżająca na stację, najnowsza realizacja filmowa "Mad Maxa" oraz... Godzilla. Premiera słuchowiska w Radiu Kraków 18 września o godz. 21.05 - w rocznicę samobójczej śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza.

- Ani data premiery ani wybór tekstu Witkacego nie jest przypadkowy - podkreśla Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków - Chcemy, aby radiowa wersja "Szalonej lokomotywy" opowiedziana przez Radka Rychcika była jednym z najmocniejszych akcentów kończącego się Roku Witkiewiczów, twórców tak mocno swoją twórczością wiązanych z Małopolską. Równocześnie to słuchowisko jest kolejnym artystycznym przedsięwzięciem Radia Kraków, które wpisuje się w ważne dla Krakowa i Małopolski wydarzenia kulturalne i rocznice - podobnie jak premiera słuchowiska "Lord Kantor", która w 2014 roku towarzyszyła oficjalnemu otwarciu nowej siedziby Cricoteki.

Nad nowym słuchowiskiem w Radiu Kraków Radosław Rychcik pracuje ze swoją sprawdzoną ekipa: muzykę do spektaklu komponują bracia Piotr i Michał Lisowie z formacji The Natural Born Chillers, nagrodzeni przez międzynarodowe jury na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, a w role zmierzających do kolejowej katastrofy szaleńców wcielą się aktorzy Narodowego Starego Teatru: Roman Gancarczyk i Krzysztof Zarzecki (radiowy debiut tego znakomitego aktora, ostatnio Hamleta w inscenizacji Krzysztofa Garbaczewskiego). Partnerują im m.in. Marta Ścisłowicz, Katarzyna Krzanowska i Dorota Pomykała. Słuchowisko realizuje Wojtek Gruszka, a pędzącą ku katastrofie lokomotywę zwizualizował współpracujący regularnie z Radiem Kraków Kuba Woynarowski.

Radosław Rychcik nie ukrywa, że praca w radiowym studiu to dla niego wielkie wyzwanie:

- Z Piotrkiem Lisem i Michałem Lisem mamy wielki szacunek do radia jako do medium. Przechowuje bowiem w sobie pamięć rzeczy minionych, często wielkich i wstrząsających, a "Szalona lokomotywa" Witkacego, tempo tego tekstu, sam temat, tytuł i reputacja sztuki jako bardzo trudnej, wydają się frapujące do roboty radiowej.

***

Dramat "Szalona lokomotywa" powstał w roku 1923. Jak komentują znawcy, jest pełną ironii metaforą współczesnego świata, o losach którego mogą decydować patologiczne jednostki , gotowe w imię wyznawanych przez siebie szaleńczych idei dokonywać masowych zbrodni. To dramat, który opowiada o katastrofie, o problematyzowaniu tej katastrofy, o przeżywaniu jej. To również historia o ludziach, którzy w wykolejonym pociągu, zepsutym samolocie, czy zaatakowanym tankowcu mówią do nas ze środka katastrofy. To są właściwie ostatnie SMS-y ludzi, którzy ginęli w World Trade Center, to są listy tych, którzy zatonęli na Titanicu. To jest wszystko to, co właściwie zostało wysyłane do nas z zaświatów.

Premiera słuchowiska "Szalona lokomotywa" będzie najważniejszym, ale nie jedynym akcentem związanym z obchodami Roku Witkiewiczów na antenie Radia Kraków. Aż do premiery 18 września, na antenie pojawiać się będą różnorakie wątki witkiewiczowskie - od dyskusji o stylu zakopiańskim stworzonym przez Witkiewicza - ojca, przez dyskusje o Czystej Formie aż po opowieści o kobietach Witkacego.

(-)
Materiał Teatru
8 września 2015

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia