Premiera w Teatrze Druga Strefa

"Świnia" - reż. Aleksandra Kowalczyk, Bartosz Goździkowski - Teatr Druga Strefa

12 maja 2023 roku o 19:00 w Teatrze Druga Strefa odbędzie się premiera spektaklu «Świnia»‎. Sztuka napisana, wyreżyserowana i grana przez Aleksandry Kowalczyk i Bartosza Goździkowskiego w ramach projektu Scena Inicjatyw Aktorskich.

Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 90. ubiegłego wieku. Prokurator Lucyna Nowak przychodzi do sędziego Marka Kowalskiego porozmawiać o toczącej sprawie kobiety, oskarżonej o morderstwo 8 mężczyzn. Czy wspólna przeszłość będzie miała wpływ na postępowanie? I czy Marek wyda wyższej kary dla oskarżonej?

"Świnia" to sztuka, która porusza ważne kwestie moralności, etyki wyboru i podkreśla, że za systemem zawsze stoją ludzie i ich osobiste doświadczenia.

Aleksandra Kowalczyk
Ukończyła PWST we Wrocławiu w 2009 roku. Potem przez 6 lat tworzyła Teatr Odwrócony w Krakowie. Współpracuje z Krakowskim Biurem Promocji Kultury, w którym pisze i reżyseruje bajki dla dwóch zespołów aktorskich. Pisze bajki dla różnych profesjonalnych zespołów aktorskich. W 2017 roku stworzyła pierwszy autorski stand – up, we współpracy z Darkiem Szymorem – „Szał Time". Później powstał „Szał time 2". Zagrała sporo ról we współpracy z krakowskimi teatrami, oraz we współpracy z Teatrem Druga Strefa w Warszawie. Od czasu do czasu pojawia się również przed kamerą. Spełnia się również jako pedagożka teatru. Współpracowała zarówno z przedszkolakami, poprzez różne grupy wiekowe, aż do dorosłych, a nawet emerytów. Współpracowała również, jako wykładowczyni, z kilkoma prywatnymi szkołami aktorskimi, m.in w Krakowie i Rzeszowie.

Bartosz Goździkowski
Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im S. Wyspiańskiego, aktor-tancerz, od 2019 roku aktor tyskiego Teatru OdRuchu (spektakle ,,Linoleum", ,,Po drugiej stronie Wisły", ,,karma." w reżyserii Michała Miszy Czornego i Moniki Szydłowieckiej). W 2022 roku zagrał w spektaklu ,,Dziś Wielka Rewia" Teatru Nowego Proxima w Krakowie w reżyserii Janusza Marchwińskiego i od tego momentu współpracuje na stałe z krakowską Sceną Berlin będąc w zespole Teatru Burleski ,,Dames du soir". Od kilku lat pracuje również jako instruktor teatralny, pedagog oraz wykładowca prowadząc zajęcia teatralne oraz z impostacji głosu i dykcji dla różnych grup wiekowych.

Scena Inicjatyw aktorskich
Scena Inicjatyw Aktorskich to program Teatru Druga Strefa, który skupia się na rozwijaniu inicjatywy aktorów i daje im swobodę w kreowaniu swojej pracy artystycznej. W ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich aktorzy mają możliwość tworzenia własnych spektakli w siedzibie teatru bez konieczności oczekiwania na inicjatywę ze strony reżysera. Program ten pozwala aktorom na rozwijanie swojego warsztatu artystycznego i umiejętności w różnych dziedzinach teatralnych.

Anastazja Charitonowa
Materiały Teatru
26 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...