Premiera w Teatrze Łątek

„Matecznik" - aut. Wiktor Wołkow - reż. Krzysztof Zemło - Teatr Łątek w Supraślu

Dnia 18 września 2022 roku w najmniejszym teatrze w Polsce – Teatrze Łątek Supraśl odbyła się premiera spektaklu „Matecznik", który powstał w oparciu o album Wiktora Wołkowa z 1984 roku, przy którym współpracowali Edward Redliński oraz Andrzej Strumiłło. Świat Podlasia zaklęty w fotografiach z lat 80. XX wieku znów ożył w monodramie Krzysztofa Zemły.

Spektakl Matecznik to projekt, o którym reżyser i aktor Krzysztof Zemło myślał już od dawna. Dzięki zgodzie na wykorzystanie zdjęć wdowy po autorze albumu – Pani Grażyny Wołkow oraz dotacji z Instytutu Teatralnego w ramach programu OFF Polska Matecznik może być wystawiany przed publicznością.

Spektakl podzielony jest na kilka opowieści, które ilustrowane są fotografiami. Widzowie mogli posłuchać historii o płotach, drzewach, wronach, drogach czy rzece. W specyficzny dla teatru Łątek sposób narracja uzupełniona była fotografiami wyświetlanymi przy pomocy rzutników, grafoskopów na różnego rodzaju tłach statycznych i ruchomych. Dzięki użytym technikom i grze Zemły widz przenosi się do świata, który na Podlasiu jest już coraz mniej spotykany. W spektaklu padają pytania o los człowieka; o indywidualność; o przyjaźń; o istnienie smutku na świecie: o rzeczy proste i codzienne ale ważne w życiu.

Poza fotografiami Wiktora Wołkowa w spektaklu użyte zostały animacje, które specjalnie do tego spektaklu przygotowała supraska artystka Agnieszka Waszczeniuk - reżyserka filmów animowanych, autorka plastyki, scenarzystka i animatorka specjalizująca się w technice animacji sypanej mieloną kawą. Ta technika została użyta do stworzenia animacji nawiązujących do prac Andrzeje Strumiłły, który przygotował napisy do albumu. Scenografię do spektaklu przygotowała Ewa Zemło – artystka plastyk, aktorka i współzałożycielka Teatru Łątek w Supraślu. Za muzykę, która stanowiła klimatyczne tło dla przedstawionej historii oraz przenosiła widzów do świata zaklętego w fotografiach odpowiadała Ania Broda, która ją przygotowała specjalnie do tego spektaklu.

Po premierze właściciele teatru Ewa i Krzysztof Zemłowie zaprosili widzów do wspólnych rozmów przy domowym cieście i lampce wina. Podczas spotkania po premierze wspominano artystów którzy stworzyli album będący inspiracją do powstania sztuki „Matecznik", podlaskie krajobrazy oraz zwykłych ludzi – mieszkańców Podlasia.

Spektakl "Matecznik" powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sztuka będzie wystawiana w najmniejszym teatrze w Polsce – teatrze Łątek Supraśl. Niestety wszystkie miejsca na spektakle są już zarezerwowane. Widzowie, którzy nie zdążyli zarezerwować miejsc, będą mogli obejrzeć „Matecznik" w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie 28 października 2022 roku. Informacje o sposobie rezerwacji pojawią się na stronie ośrodka oraz Teatru Łątek pod koniec września.

Przemek Waczyński
Teatr Łątek w Supraślu
19 września 2022
Portrety
Krzysztof Zemło

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia