Premiera w Teatrze Powszechnym

"Kształt rzeczy" - reż. Zbigniew Rybka - Teatr Powszechny w Radomiu

Premiera spektaklu "Kształt rzeczy" współczesnego amerykańskiego dramatopisarza Neila LaBute odbędzie się już dziś w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Sztukę wyreżyserował dyrektor placówki Zbigniew Rybka.

"Kształt rzeczy" Neila LaBute to - zdaniem Zbigniew Rybki - utwór uniwersalny, który "przekracza barierę regionu, miejsca, kultury". "Tekst ten ma charakter przekazu uniwersalnego. Opowiada o sprawach, które mogą zdarzyć się w amerykańskim uniwersyteckim mieście, ale także gdzieś w Rosji czy w Polsce" - uważa Rybka.

W sztuce "Kształt rzeczy" LaBute nawiązuje do mitu o Pigmalionie, jednak w odróżnieniu od pierwowzoru tutaj rzeczywistość kreuje kobieta.

Spektakl ukazuje historię dwojga młodych ludzi: przebojowej studentki uczelni artystycznej i nieco nieporadnego życiowo, ale bystrego chłopaka, dorabiającego sobie jako ochroniarz w muzeum. Mężczyzna zmienia się pod wpływem młodej kobiety, dla której nie liczy się sposób dochodzenia do celu, ale efekt końcowy.

W spektaklu grają: Maria Gudejko, Magdalena Placek, Krzysztof Chudzicki i Kamil Woźniak. Autorem scenografii jest Katarzyna Kornelia Kowalczyk.

Neil LaBute (ur. 1963) - amerykański reżyser filmowy, scenarzysta, dramaturg, autor sztuk teatralnych - studiował na wydziałach filmu i teatru uniwersytetów w Kansas i w Nowym Jorku. Był słuchaczem słynnego Sundance Institute's Playwrights Laboratory i stypendystą Royal Court Theatre w Londynie.

(-)
(PAP)
22 marca 2013

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia