Premiera w Teatrze Wielkim w Łodzi

"Dama Pikowa" - reż: Mariusz Treliński

"Dama pikowa", skomponowana przez Piotra Czajkowskiego jest jednym z arcydzieł opery romantycznej. Już jej prapremiera 19 grudnia 1890 r. w Teatrze Maryjskim odniosła ogromny sukces. Doskonale opracowane partie wokalne, barwna a zarazem subtelna instrumentacja, zwartość i jednolitość formy, intrygująca i niejednoznaczna fabuła stanowią o wielkości tego dzieła.

Kompozytor wspólnie ze swym bratem, autorem libretta, stworzyli fascynujący obraz tragicznej miłości Hermana i Lizy, rozgrywający się w środowisku rosyjskiej arysto-kracji. Miłość, opętanie hazardem, walka z przeciwnościami losu, tajemnica trzech kart - to do dziś intryguje i zachwyca publiczność scen operowych na całym świecie.

Obecna inscenizacja „Damy pikowej" w reżyserii Mariusza Trelińskiego, jest pierwszym dziełem tego wybitnego artysty, jakie zrealizował w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Obecna inscenizacja „Damy pikowej" jest oryginalną produkcją Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i powstaje we współpracy Teatru Wielkiego w Łodzi oraz The Israeli Opera TEL-AVIV-YAFO. Kierownictwo muzyczne sprawuje Tadeusz Kozłowski, autorem scenografii jest Boris Kudlička a ruch sceniczny przygotowuje Emil Wesołowski.

Premiera odbędzie się już  25 września 2010 r. o godz. 19.00

Patronat nad premierą objął Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak.

(-)
Materiały Teatru
18 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...