Premiera wg powieści Kafki

"Proces 2.0" - reż. Jarosław Tumidajski - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

W styczniu w Teatrze im. Solskiego premiera spektaklu wg powieści Franza Kafki.

Nieoczywiste i być może kontrowersyjne podejście do tej klasycznej już powieści zaproponuje Jarosław Tumidajski. Już sama osoba reżysera może zachęcać do obejrzenia spektaklu. Tumidajski studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Debiutował błyskotliwym "Nocnym autobusem" Michała Walczaka w Starym Teatrze w Krakowie. Jego spektakle prezentowane były na festiwalach w kraju i za granicą. "Gupa Laokoona" Różewicza, "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej" wg Witkowskiego, "Trans-Atlantyk" wg Gombrowicza, "Pan Tadeusz" wg Mickiewicza czy dwukrotnie zrealizowana "Święta Joanna szlachtuzów" Brechta to tylko kilka z propozycji młodego reżysera. Warto też dodać, że styczniowa premiera nie będzie jego debiutem na deskach tarnowskiego teatru. Tumidajski w sezonie 2007/2008 wyreżyserował tu polską prapremierę "Czerwonych Komet" Andreasa Sautera i Bernharda Studlara (nagroda za reżyserię podczas XII edycji Festiwalu Talia).

Autorem scenografii jest Mirek Kaczmarek (nominowany w 2012 roku do Paszportu "Polityki" w kategorii teatr). Muzykę do spektaklu skomponuje Stefan Wesołowski, którego debiutancka płyta "Liebestod" ukazała się niedawno nakładem Important Records.

"Proces 2.0" to niejako odrodzenie powieści Kafki w XXI wieku. Oczywiście tytułowy proces zostanie wytoczony jak zawsze, jednak oskarżenie będzie miało do dyspozycji narzędzia dotąd niedostępne. Oskarżony K. (w tej roli Aleksander Fiałek) zostanie umieszczony w przestrzeni industrialnej, stechnologizowanej. A system monitoringu stanie się jego wiernym towarzyszem.

(-)
Materiał Teatru
27 grudnia 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia