Premiera widowiska baletowego

Opera Krakowska w Krakowie

29 i 30 maja 2015 zapraszamy na premierę wieczoru baletowego „Emocje”. Przedstawienie składa się kilku części, których autorami są znani polscy choreografowie: Violetta Suska, Katarzyna Aleksander–Kmieć i Jacek Tyski. Violetta Suska wielokrotnie pracowała z baletem Opery Krakowskiej, przygotowując m.in. premierę spektaklu „Mały Lord” S. Marwick’a oraz liczne miniatury taneczne prezentowane m.in. na gali baletowej „Grand Pas…!”. Katarzyna Aleksander-Kmieć jest autorką choreografii m.in. do „Barona cygańskiego” J. Straussa, „Ariadny na Naxos” R. Straussa i „Miłości do trzech pomarańczy” S. Prokofiewa. Jacek Tyski natomiast spotyka się z baletem Opery Krakowskiej po raz pierwszy.

Spektakl opowie językiem tańca o emocjach, uczuciach i relacjach międzyludzkich. W pierwszej części (chor. V. Suska) zatytułowanej „...gdzie tkwią nagie gwiazdy..." z muzyką Johannesa Brahmsa (fragmenty „Koncertu na skrzypce D-dur", „Sonaty na skrzypce G-dur", „Serenady
no. 2" oraz "Intermezzo A-dur op. 118") zobaczymy kilka miniatur baletowych, opowiadających o samotności, namiętności, żałobie i trudnych wyborach miłosnych. Część druga (chor. Jacek Tyski) pt. „Uwertura Żołnierza" do muzyki Piotra Czajkowskiego („Uwertura-fantazja Romeo i Julia"), to ekspresyjna, pełna napięcia historia walki dwóch mężczyzn o ukochaną.
W trzeciej pt. „...z niezapisanego dziennika..." do muzyki Krzysztofa Pendereckiego („III Kwartet Smyczkowy") zobaczymy zilustrowane tańcem intymne relacje i więzi międzyludzkie.

Wystąpią soliści Baletu Opery Krakowskiej: Agnieszka Chlebowska, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa, Robert Kędziński, Yauheni Raukuts, Yauheni Yatskievich, Dzmitry Prokharau oraz zespół. Scenografię i kostiumy spektaklu projektuje Anna Sekuła.

"Emocje" będą kolejną premierą, przygotowaną przez Balet Opery Krakowskiej. W ostatnich sezonach były to „Spojrzenia" w chor. Niny Diatchenko (2009), "Rachmaninow. Szczedrin... (Tragedia don Jose)" w chor. Ondreja Šotha (2012), „Kopciuszek" (2010) i „Orfeusz i Eurydyka" (2013) w chor. Giorgia Madii oraz „Dziadek do orzechów" (2013) w chor. Emila Wesołowskiego.

 

(-)
Materiał Opery
25 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...