Premiera Wrocławskiego Teatru Wpółczesnego

"Pomarańczyk" - reż. T.Hynek - Wrocławski Teatr Współczesny

17, 18 i 19 maja Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego zaprasza na premierę sztuki "Pomarańczyk" w reż. Tomasza Hynka.

Już wkrótce na Małej Scenie Wrocławskiego Teatru Wpółczesnego - inauguracja cyklu repertuarowego ' wtw:// prosta_historia. Nad krótką historią XXI wieku ciążą doświadczenia XX wieku. Bez próby ich rozeznania nie sposób poruszać się w teraźniejszości, zrozumieć naszą tożsamość. Czym ten miniony wiek był, jaką wiedzę o człowieku odsłonił? Po cezurze milenium i końca wieku, przyszedł czas na podsumowanie pierwszego dwudziestolecia posolidarnościowej Polski. Do głosu dochodzą pokolenia, które wyrosły poza tą historią – poczynając od Generacji X, kończąc na Oburzonych. Chcemy ocalać proste historie, rejestrować ginące ślady przeszłości, które determinują teraźniejszość, dać sobie czas na zrozumienie tych doświadczeń, na rozpoznanie własnych historii. Oprócz spektakli opartych na literaturze faktu, reportażach, pamiętnikach, tekstach napisanych specjalnie dla nas planujemy w cyklu prosta_historia także inne działania: spotkania, projekcje filmów, wystawy, koncerty czy wykłady – po prostu zapisy ludzkich losów, historie pojedynczych ludzi wpisujące się w Historię.

Tomasz Hynek przygotowuje na 17 maja prapremierę sztuki Marka Kocota pt. "Pomarańczyk". Kostiumy zaprojektowała Maryna Wyszomirska. W spektaklu występują Aleksandra Dytko, Elżbieta Kozak oraz - gościnnie - Marek Kocot.

Tytuł jest złożeniem dwóch słów: pomarańczowy i Stańczyk. „Pomarańczowy", bo Pomarańczowa Alternatywa, wrocławski ruch happeningowy z lat 80. minionego wieku ośmieszający panujący wtedy system i prowokujący reakcję władzy, a „Stańczyk", bo...

Bohaterem jest czterdziestokilkulatek o bardzo niskim poczuciu własnej wartości. Taki Pan Nikt, który staje się uzurpatorem, bo chcąc wypełnić własną pustkę i poczuć się Kimś, przywłaszcza sobie osobowość przywódcy Pomarańczowej Alternatywy.

"Pomarańczyk" dotyka ważnej sprawy braku ideałów we współczesnym świecie, mówi o karkołomnym zabiegu „kradzieży" osobowości człowieka, który takie ideały posiadał, o braku stałych wartości, braku szacunku dla tego, co w niedalekiej przeszłości było jeszcze w naszym życiu ważne i cenne, i dla tych, którzy niedawno byli naszymi bohaterami. To również rzecz o dramacie byłych bohaterów.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Tatiana Drzycimska
Informacja nadesłana
2 maja 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...