Premiera z nagrodami

"Przebudzenie wiosny" - reż. Kuba Kowalski - Teatr Studyjny PWSFTv i T w Łodzi

Nagrodzony na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Maroku spektakl dyplomowy studentów aktorstwa łódzkiej Szkoły Filmowej "Przebudzenie wiosny" Franka Wedekinda zostanie premierowo pokazany w piątek w Teatrze Studyjnym w Łodzi.

Przedstawienie po raz pierwszy wystawiono w grudniu na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Rabacie (Maroko), skąd zespół wrócił z trzema nagrodami - za najlepszą kreację żeńską dla Karoliny Bruchnickiej, za scenografię dla Agaty Skwarczyńskiej oraz za reżyserię dla Kuby Kowalskiego.

- W spektaklu pokazujemy proces inicjacji seksualnej, bolesnego wykluwania się tożsamości młodych ludzi. To proces nieunikniony, zawsze bolesny, dla wielu wręcz ekstremalny. Budzimy się - wybuchamy, jak wybucha wiosna z tytułu Wedekinda - podkreślił Kuba Kowalski, reżyser spektaklu, absolwent reżyserii teatralnej w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Tragedia "Przebudzenie wiosny" została napisana przez Wedekinda w 1891 roku. Jej treść zbulwersowała krytyków do tego stopnia, że nie doszło do premiery przez 15 kolejnych lat. Spektakl wystawiony został dopiero w 1906 roku; był bezkompromisowym oskarżeniem ówczesnej obyczajowości i wywyższeniem tematu ludzkiej seksualności, która prowadzić może nawet do tragedii.

Współcześnie - zdaniem realizatorów spektaklu - tekst już nie szokuje, ale mimo swoich ponad stu lat wciąż porusza aktualnością. Jak zaznaczył występujący w przedstawieniu Adrian Brząkała, jego bohaterów karze się za to, kim są, za coś, na co nie mają wpływu, za ich własną naturę. "Mówimy o problemie inicjacji seksualnej, ale ten tekst można interpretować szerzej - kultura i różnorodne normy, które wypracowało społeczeństwo starają się panować nad tym, co naturalne" - dodał.

W obsadzie spektaklu dyplomowego znaleźli się studenci Szkoły Filmowej - Anna Biernacik, Karolina Bruchnicka, Adrian Brząkała, Jakub Gola, Patryk Kabała, Magdalena Wieczorek, Jakub Zając Aleksandra Skraba (III rok studiów) oraz gościnnie Mirosław Henke. Tekst Wedekinda w przekładzie Joanny Diduszko opracował Kuba Kowalski, który jest reżyserem przedstawienia, za scenografię i kostiumy odpowiada Agata Skwarczyńska.

Agnieszka Grzelak-Michałowska
Kurier PAP
8 lutego 2018
Portrety
Kuba Kowalski

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia