Premiera z nowym dyrektorem artystycznym

Bassem Akiki dyrektorem artystycznym Opery Śląskiej wBytomiu

Dziś na konferencji prasowej zorganizowanej przez Operę Śląską w Bytomiu z okazji premiery opery Charlesa Gounoda „Romeo i Julia" reżyserowanej przez obchodzącego 25-lecie pracy artystycznej Michała Znanieckiego, dyrektor naczelny Opery Łukasz Goik poinformował o powołaniu nowego zastępcy dyrektora ds. artystycznych Bassema Akiki. Bassem Akiki będzie jednocześnie dyrygentem orkiestry tego teatru.

Bassem Akiki - dyrygent pochodzenia libańskiego. Studiował w Wyższym Konserwatorium Muzyki w Bejrucie i równocześnie filozofię na Lebanese International University. Ukończył z wyróżnieniem także studia na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura chóralna pod kierunkiem prof. S. Krawczyńskiego) oraz z wynikiem celującym studia magisterskie w klasie dyrygentury prof. M. Pijarowskiego na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W latach 2007-2009 prowadził wykłady na Uniwersytecie im. Phillipsa w Marburgu poświęcone wzajemnym wpływom muzyki Wschodu i Zachodu.

Współpracuje z licznymi orkiestrami i zespołami artystycznymi w Libanie, Polsce, Belgii, Francji, we Włoszech, USA i Kanadzie. Pod jego batutą odbyła się m.in. prapremiera opery Nicholasa Lensa i Johna Maxwella Coetzeego „Slow Man" w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Nowy dyrektor zadyryguje orkiestrą podczas najbliższej premiery „Romea i Julii", która odbędzie się w sobotę 21 października 2017 r.

Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
10 października 2017
Portrety
Bassem Akiki

Książka tygodnia

Polski teatr po upadku komunizmu. Lupa, Warlikowski, Klata
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Olga Śmiechowicz

Trailer tygodnia