Premiera z nowym dyrektorem artystycznym

Bassem Akiki dyrektorem artystycznym Opery Śląskiej wBytomiu

Dziś na konferencji prasowej zorganizowanej przez Operę Śląską w Bytomiu z okazji premiery opery Charlesa Gounoda „Romeo i Julia" reżyserowanej przez obchodzącego 25-lecie pracy artystycznej Michała Znanieckiego, dyrektor naczelny Opery Łukasz Goik poinformował o powołaniu nowego zastępcy dyrektora ds. artystycznych Bassema Akiki. Bassem Akiki będzie jednocześnie dyrygentem orkiestry tego teatru.

Bassem Akiki - dyrygent pochodzenia libańskiego. Studiował w Wyższym Konserwatorium Muzyki w Bejrucie i równocześnie filozofię na Lebanese International University. Ukończył z wyróżnieniem także studia na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie (dyrygentura chóralna pod kierunkiem prof. S. Krawczyńskiego) oraz z wynikiem celującym studia magisterskie w klasie dyrygentury prof. M. Pijarowskiego na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

W latach 2007-2009 prowadził wykłady na Uniwersytecie im. Phillipsa w Marburgu poświęcone wzajemnym wpływom muzyki Wschodu i Zachodu.

Współpracuje z licznymi orkiestrami i zespołami artystycznymi w Libanie, Polsce, Belgii, Francji, we Włoszech, USA i Kanadzie. Pod jego batutą odbyła się m.in. prapremiera opery Nicholasa Lensa i Johna Maxwella Coetzeego „Slow Man" w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Nowy dyrektor zadyryguje orkiestrą podczas najbliższej premiery „Romea i Julii", która odbędzie się w sobotę 21 października 2017 r.

Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
10 października 2017
Portrety
Bassem Akiki

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...