Premierowe pokazy

"Flaga nr 5" - reż. Monika Drożyńska - Instytut Teatralny

"Flaga nr 5" to eksperyment teatralny w czterech odcinkach oraz formie otwartego dla widzów warsztatu hafciarskiego na motywach języka symboli narodowych "z pilotem i erratą". Autorką projektu, realizowanego w ramach programu "Placówka", jest Monika Drożyńska. Premierowe pokazy od 21 do 24 września w Instytucie Teatralnym.

Seria "Flagi" jest projektem obsesyjnym o leczniczej roli haftu. Od końca XVIII wieku robótki ręczne stosowano jako lekarstwo na histerię, melancholię i masturbację. Wszystkie obsesje zawarte w tej sztuce są prawdziwe. Wszystkie mają podłoże psychotyczne.

Uczestnicy: Monika z Gorlic, Mira zza Buga, Daniel z Opola, Betti i Tomasz ulegają presji, żeby było ciekawie. Chcą uczynić ze swojego życia coś interesującego. Zadają sobie pytania kim są? Kiedy dają się na pokaz, grając siebie? Projekt jest dla Moniki z Gorlic nagrodą, a dla pozostałych nagrodą jest praca z Moniką z Gorlic.

Uczestnicy i uczestniczki / 3 osoby z czterech / otrzymują wynagrodzenie podwykonawców za udział w przedstawieniu bez praw autorskich do powstałego dzieła ("Flagi nr 5"). Pozostali ewentualni haftujący nie otrzymują wynagrodzenia. Będą haftować dobrowolnie lub pod wpływem manipulacji wynajętych podwykonawców. Wszyscy haftujący zamiast zapłaty za pracę będą mieli satysfakcję z możliwości, jakie daje udział w projekcie.

Uczestnicy do dyspozycji mają brak umiejętności hafciarskich.

Sama Drożyńska pod naporem języka opresji opuszcza na moment grupę, licząc, że jej kolejna praca wykona się pod jej nieobecność.

W związku z rozpiętością formalną wydarzenia, twórcy biorą pod uwagę gusta środowisk artystycznych i innych grup zawodowych. Postacie występujące w tej opowieści są prawdziwe, a wszelkie podobieństwo do osób nieistniejących jest nieprzypadkowe.

Każdy wieczór hafciarski to odrębna historia i odrębny pokaz. Obecność na jednym, nie oznacza tych samych przeżyć na drugim, trzecim lub czwartym.

Występują: Daniel Chryc, Monika Drożyńska, Ana Forma, Mira Marciniów, Karolina Niemiec - Gustkiewicz, Hanka Podraza, Tomasz Węgorzewski.

Program "Placówka" Instytutu Teatralnego wspiera poszukiwania teatralne i skierowany jest do artystów oraz grup twórczych o różnorodnym statusie oraz charakterze. "Placówka" ma pomagać w powstawaniu przedstawień, które w sposób znaczący mogą przyczynić się do wzbogacenia polskiego życia teatralnego dzięki oryginalnym propozycjom artystycznym i tematycznym. Zgłaszać można wszystkie odmiany współczesnej sztuki scenicznej, także łączące teatr z tańcem, sztukami wizualnymi, mediami, aktywizmem społecznym, itp.

W II edycji programu, obok projektu Moniki Drożyńskiej, , zwyciężył projekt "Negronautki" Wiktora Okwara (premiera: 7 września 2017 r. w Instytucie Teatralnym).

--

Monika Drożyńska jest artystką, projektantką oraz inicjatorką projektów realizowanych kolaboratywnie i prezentowanych w przestrzeni miejskiej m.in. Punkt (2004-2010), Uszyj dom Kultury (2008-2009), Haft miejski (2010-2011). Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek U-jazdowski, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (2010, 2013), Teatr Wielki Opera Narodowa (2011), MOCAK (2010). Jej prace znajdują się w kolekcji m.in. Bunkra Sztuki i Muzeum Narodowego w Krakowie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) i Visegrad Artist Residency Program (2012). Laureatka konkursów Kulturysta Programu 3 Polskiego Radia (2011), Kulturalne Odloty "Gazety Wyborczej" (2008). Założycielka Szkoły Haftu dla Pań i Panów "Złote rączki", członkini kolektywu "Złote Rączki". Mieszka i pracuje w Krakowie.

(-)
Materiał Teatru
11 września 2017

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia