Premierowe przygody i harce krasnoludków

"Trzy wesołe krasnoludki" - reż. Konrad Imiela - Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Nowy rok zaczął się w Teatrze Muzycznym Capitol próbami do premiery "Trzech wesołych krasnoludków". Premiera musicalu 19 stycznia na scenie Impartu. Będzie to ostatnia produkcja Teatru Muzycznego Capitol, realizowana poza własną siedzibą - Teatr kończy przebudowę siedziby przy Piłsudskiego. Oficjalne otwarcie - we wrześniu 2013.

Można już obejrzeć spot z pracy nad scenografią i wizualizacją spektaklu. Na podwórku Capitolu pracowali Natalia Grosiak (śpiew, współautorka muzyki do "Krasnoludków"), Konrad Imiela (reżyser spektaklu), Jakub Lech (autor wizualizacji) i Anna Chadaj (autorka kostiumów i scenografii).

Historię o trzech przebiegłych stworkach leśnych ("Tre knepiga troll") napisał i zilustrował w latach 30. ubiegłego wieku szwedzki autor książek dla dzieci, Einar Norelius. Opowieść przełożył na język polski L.J. Wirski i według tego właśnie tłumaczenia Jan Brzechwa spisał krasnoludkowy poemat wierszem.

Książeczka w wersji polskiej – z ilustracjami Noreliusa – ukazała się nakładem Nowego Wydawnictwa w Warszawie (Zakłady Graficzne Straszewiczów). Bajka musiała się podobać, bo wkrótce potem w księgarniach pojawiły się "Krasnoludki w ciepłych krajach: nowe przygody trzech wesołych krasnoludków". W powojennej Polsce "Trzy wesołe krasnoludki" miały tylko dwa wydania w Czytelniku, w latach 1959 i 1961, z rysunkami Jerzego Desselbergera. Książeczki więcej nie wznawiano – być może historyjka okazała się poematem nie dość pedagogicznym?

"Trzy wesołe krasnoludki" to rodzinny musical na podstawie wierszowanej bajki Jana Brzechwy. Jej bohaterowie - tytułowe krasnoludki - wyruszą na podbój świata z niezwykłym, jak na tak maleńkie stworzenia, hartem ducha. Polecą na Księżyc, będą nurkować, wynajmować wiatr i wypasać biedronki, urządzą turniej rycerski i koncert rockowy...

Bilety w cenie 13-22 zł można kupić online na stronie www.teatr-capitol.pl.

Spektakl grany będzie w dniach 18-26 stycznia 2013.

(-)
Materiał Teatru
5 stycznia 2013
Portrety
Konrad Imiela

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia