Premierowe spektakle baletu nowoczesnego w TVP Kultura

„White Darkness" - Nacho Duato; „The Lavender Follies" - Joseph Hernandez

We wtorek 26 maja TVP Kultura zaprasza widzów na balet nowoczesny: premierę dwóch wyjątkowych spektakli, „White Darkness" i „The Lavender Follies" w wykonaniu królewskiej grupy baletowej „Les Ballets de Monte-Carlo" z Monako.

Spektakle „White Darkness" i „The Lavender Follies" zostały zaprezentowane po raz pierwszy jako dwuczęściowy program artystyczny na scenie Opery Monte-Carlo w 2018 roku. Widowisko, będące połączeniem tańca i teatru, słynie z niezwykłej dramaturgii i innowacyjnych rozwiązań scenograficznych. Wykonujący je zespół „Les Ballets de Monte-Carlo" założyła w 1985 roku księżniczka Karolina z Monako.

Pierwsza część widowiska to spektakl „White Darkness" autorstwa Nacho Duato, hiszpańskiego tancerza i byłego dyrektora artystycznego Staatsballett Berlin, uznawany za jedno z najciekawszych osiągnięć baletu współczesnego. Poetycka scenografia jest oprawą dla wirtuozerskich układów tanecznych i muzyki Karla Jenkinsa, będącej kanwą spektaklu. W drugiej część widowiska baletowego TVP Kultura zaprasza na spektakl „The Lavender Follies" w reżyserii Josepha Hernandeza. Ten młody amerykański choreograf wykreował emocjonujący spektakl, który łączy różnorodne gatunki taneczne: balet klasyczny, kabaret, musical, styl broadwayowski, a nawet elementy sztuk walki.

Spektakle „White Darkness" i „The Lavender Follies" w wykonaniu królewskiej grupy baletowej „Les Ballets de Monte-Carlo" z Monako w TVP Kultura, wtorek 26 maja, o godz. 20.20.

(-)
Materiał nadesłany
23 maja 2020

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia