Premierowo w Śląskim

"Śmieszny staruszek" - reż. Ewa Wyskoczyl - Teatr Śląski w Katowicach

18 września w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się premiera monodramu "Śmieszny staruszek" według sztuki Tadeusza Różewicza w reżyserii Ewy Wyskoczyl. W roli Staruszka - Bernard Krawczyk, legenda śląskiego teatru i filmu.

"Ten dzień, w którym zdałem sobie sprawę, że nigdy nie będę Napoleonem, był w moim życiu chyba najważniejszym dniem. Potem zaczęła się już tylko wegetacja."

Na granicy halucynacji i snu pewien staruszek inscenizuje własny proces, bluźni, urąga i prowokuje. W błyskotliwym monologu "Śmiesznego staruszka" napisanym przez Tadeusza Różewicza w 1964 roku bohater gra, bawi się w teatr, kluczy wciąż w zeznaniach. Do końca nie wiadomo czy to spowiedź z prawdziwego mrocznego występku, czy po prostu ze starczej samotności. Długi monolog o przegranym życiu na Scenie Kameralnej wypowie Bernard Krawczyk, legenda śląskiego teatru i filmu, aktor nieustannie podejmujący nowe artystyczne wyzwania.

Monodram reżyseruje Ewa Wyskoczyl, a przedstawienie powstaje w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016 realizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny jako część programu Wrocław - Europejska Stolicy Kultury 2016. Realizacja "Śmiesznego staruszka" w Teatrze Śląskim została wybrana w konkursie do finałowej piątki.

Celem teatralnego projektu wtw://strefy_kontaktu 2016_koprodukcja jest pokazanie fenomenu Wrocławia jako miasta, w którym powstawały i były realizowane ważne zjawiska polskiego dramatu współczesnego - utwory Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza - oraz próba podjęcia i rozwinięcia tej tradycji poprzez inicjowanie twórczości dramaturgicznej.

(-)
Materiał Teatru
16 września 2015

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia