Premierowy Woody Allen

"Wnętrza" - reż. Paweł Miśkiewicz - Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego Poznań

Premiera spektaklu "Wnętrza" Woody'ego Allena odbędzie się w sobotę w Teatrze Nowym w Poznaniu. Sztukę reżyserował Paweł Miśkiewicz.

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej reżyser, decydując się na realizację tego materiału, chciał "porozmawiać z poznańską publicznością o rzeczach elementarnych: prawdzie, pięknie, wierze w sens życia".

- Ta rzeczywistość i ten spektakl jest trochę "w poprzek"; to rzecz wymagająca pewnej zgody na rozgrzebanie własnego porządku duchowego. Chcemy widzów zaprosić do tego, by sami przyjrzeli się temu, kim są i czy rzeczywiście wszystko, co ze sobą zrobili, uczynili na własne życzenie, a na ile są odbiciem własnych ograniczeń, kompromisów, które życie na nas wymusza - powiedział.

Film Woody'ego Allena ze scenariuszem jego autorstwa miał premierę w 1978 roku.

- To film rzeczywiście mało znany, jest bardziej bergmanowską wersją estetyki filmowej, ale Woody Allen nie byłby sobą, gdyby nie pokazał swoich bohaterów w sytuacjach tragikomicznych (...) Pokazuje, jak panicznie, przyjmując różne, tragifarsowe kompromisy, próbują się w tej sytuacji uratować - powiedział Miśkiewicz.

W spektaklu występują m.in. Mariusz Puchalski, Daniela Popławska, Maria Rybarczyk i Gabriela Frycz.

- Materiał laboratoryjny, jakim zajmujemy się na scenie, to jest rodzina: rodzice i dzieci. Decyzja ojca o zweryfikowaniu dotychczasowego sposobu życia stymuluje każdego z uczestników tej gry do weryfikacji swojego zbioru życiowego. Mówi się, że w każdym momencie życia można próbować je naprawić - w momencie w którym się je zaczyna i w którym wydaje się, że się je kończy - powiedział Miśkiewicz.

(-)
(PAP)
1 marca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia