Premiery Teatru Śląskiego

do końca roku 2023

„Uległość" na podstawie powieści Michaela Houellebecqa, premiera: 20 października 2023

Jedna z najgłośniejszych książek ostatniej dekady, której premiera zbiegła się z zamachem na paryską redakcję satyrycznego magazynu „Charlie Hebdo". Niestroniący od kontrowersji francuski pisarz, Michel Houellebecq, kreśli w niej wizję przyszłości, w której Francja – na własne życzenie – podporządkowana zostaje rządom religijnych fanatyków. Pierwsze polskie wystawienie tego tekstu dalekie jest jednak od smutnej dystopijnej opowieści. Zamiast tego Bartosz Szydłowski, reżyser i autor adaptacji, skupia się na konwencji komedii apokaliptycznej, by zapytać, dlaczego rezygnacja z wolności przychodzi nam tak łatwo.

Realizatorzy
adaptacja i reżyseria: Bartosz Szydłowski
scenografia i kostiumy: Małgorzata Szydłowska
choreografia: Dominika Knapik
Występują: Nina Batovska, Alina Chechelska, Marcin Gaweł, Antoni Gryzik, Anna Kadulska, Aleksandra Przybył, Marek Rachoń, Marcin Szaforz, Artur Święs

„Rebelia. Korfanty!" premiera: 9 listopada 2023
We współczesnej historii Górnego Śląska nie ma ważniejszej postaci niż Wojciech Korfanty, którego 150. rocznica urodzin przypada w tym roku. Jakie rozterki mogły mu towarzyszyć w czasie powstań śląskich? Czy jego buntownicza wizja została spełniona, czy może zapomnieliśmy o ideałach, które mu przyświecały? Zapraszamy na widowisko muzyczne autorstwa Artura Pałygi, z muzyką The Baboon Show, a w reżyserii Roberta Talarczyka – spróbujmy przywrócić rebeliancką energię sprzed 100 lat!

tekst: Artur Pałyga
reżyseria: Robert Talarczyk

„Boska!" premiera: 5 stycznia 2024 pokaz przedpremierowy: 31 grudnia 2023

Florence Foster Jenkins. Najgorsza śpiewaczka świata. Bez talentu, ale z pasją i determinacją. No, może jeszcze z odpowiednią ilością pieniędzy... Dlaczego więc jej występ w nowojorskim Carnegie Hall przyszły zobaczyć tysiące ludzi? By się pośmiać czy może dać wyraz podziwu dla „triumfu entuzjazmu nad talentem"? Ta prawdziwa historia od lat inspiruje ludzi do spełniania marzeń bez względu na przeszkody. Sztuka Petera Quiltera to jedna z najbardziej znanych komedii współczesnego teatru, a jej filmowa adaptacja przyniosła niezapomnianą kreację Meryl Streep w roli głównej. W spektaklu w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w tytułową Boską Florence wciela się Grażyna Bułka.

tekst: Peter Quilter
reżyseria: Tadeusz Łomnicki

Aneta Głowacka
Teatr Śląski w Katowicach
5 września 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia