Prestiżowa nagroda dla "Polieukta"

"Polieukt" - reż. Jorge Lavelli - Warszawska Opera Kameralna

Przedstawienie "Polieukt" Zygmunta Krauzego zostało uhonorowane
bardzo prestiżowa nagrodą przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Francuskich. Opera "Polieukt" została wykonana w Teatrze Capitole w Tuluzie.
Ponieważ premiera odbyła się w Warszawskiej Operze Kameralnej
podziękowanie zostało skierowane na ręce Dyrektora Stefana Sutkowskiego.

"Pięcioaktowa opera Zygmnta Krauzego Polieukt, z librettem Alicji Choińskiej i Jorge Lavellego na motywach tragedii Pierre\'a Corneille\'a, przedstawia wydarzenia z III wieku, rozgrywające się w Armenii - przyjmującej chrześcijaństwo, lecz będącej jeszcze pod władaniem Cesarstwa Rzymskiego.

Tytułowa postać to szlachcic żonaty z córką gubernatora Armenii. Pod wpływem swojego przyjaciela, a zarazem kochanka, Nearka, Polieukt przyjmuje chrześcijaństwo i staje się żarliwym adeptem nowej wiary. Wspólnie z przyjacielem niszczy obiekty kultu w rzymskiej świątyni. Obu mężczyznom grozi sroga kara. Polieukt gotów jest poświęcić życie za wiarę.

"Bohater tej opowieści to chrześcijanin rozdarty między namiętnością do życia a mistyczną pasją.Poruszający się pomiędzy czernią a bielą. Wierzący, że poza granicami śmierci dostąpi czegośwyjątkowego, mistycznego" - mówił Lavelli przed premierą w Warszawie. "Przesłaniem tego utworu jest wezwanie do tolerancji, do życia bez strachu. Myślę, że historia ta ma bardzo współczesne konotacje, kuszące dla realizatora. Postaci są pełne namiętności, wewnętrznie \'storturowane\', szukają swojej drogi" - ocenił Lavelli."
(PAP)

Tłumaczenie robocze z j.francuskiego

Pan Dyrektor Stefan Sutkowski
Warszawska Opera Kameralna
ul. Nowogrodzka 49
00-695 Warszawa
Polska

Tuluza, dnia 5 czerwca 2012 r.

Szanowny Panie Dyrektorze Sutkowski,

Jestem bardzo szczęśliwy zaanonsować Panu, że „Nagroda Twórczości Muzycznej 2011/2012” została przyznana przez Związek Krytyków Teatru, Muzyki i Tańca operze Zygmunta Krauze Polieukt w reżyserii Jorge Lavellego, wystawionej przez Warszawską Operę Kameralną w wyniku zamówienia, które Pańska znakomita placówka złożyła kompozytorowi, i która w listopadzie 2011 została zaprezentowania w Teatrze Capitole w Tuluzie.
Cieszę się szczerze z tego odznaczenia, które rekomensuje wyjątkową pracę wykonaną przez Warszawską Operę Kameralną, jej solistów, chór i Sinfoniettę Warszawską.
To wyróżnienie przyznane przez znakomite stowarzyszenie dziennikarzy francuskich będzie mogło, w razie potrzeby, przyczynić się do ożywienia wymiany kulturalnej między Francją i Polską.
Osobiście rzecz biorąc, pragnę wyrazić pełne zadowolenie ze współpracy z Pańską Operą, która w całej Europie jest modelem wymagań i profesjonalizmu.
Przesyłam Panu, Panie Dyrektorze Sutkowski, wyrazy głębokiego szacunku
z przyjacielskim pozdrowieniem

Frédéric Chambert

Oprac. KR
Materiały Teatru
6 czerwca 2012

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia