Prezydent RP na premierze

"Trójka do potęgi" - reż. Wojciech Malajkat - Teatr Syrena w Warszawie

"Trójka do potęgi" - premiera tej sztuki była w piątek głównym wydarzeniem jubileuszu 50-lecia Programu 3 Polskiego Radia. "Jesteśmy tu w charakterze i przyjaciół, i sąsiadów" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który z małżonką Anną był wśród widzów spektaklu w teatrze Syrena.

Spektakl "Trójka do potęgi" powstał na podstawie książki dziennikarza Grzegorza Miecugowa, wyreżyserował go Wojciech Malajkat. Nad całością czuwała Magdalena Jethon, dyrektor Trójki. "Pięćdziesięciolecie to czas refleksji i podsumowań, ale recenzje mogą wystawiać nam tylko słuchacze. Wszyscy wiemy, że Trójka ma szczególnych słuchaczy" - mówiła przed rozpoczęciem spektaklu dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Magdalena Jethon.

My jesteśmy tu w charakterze i przyjaciół, i sąsiadów, bo to jest chyba dobry moment, żeby wyjaśnić tajemnicę, dlaczego z Rozbrat przenieśliśmy się do Belwederu; bo po drodze jest Trójka, proszę państwa, to jest proste wytłumaczenie" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, poproszony na scenę tuż przed rozpoczęciem spektaklu.

- Jubileusz pięćdziesięciolecia, pięćdziesiątka Trójki, to sprawa poważna i powiem, że trochę niepokojąca, bo jakby na nią nie spojrzeć, to także Radio mojej młodości, tak jak pewnie większości z państwa - mówił Bronisław Komorowski. - Chcielibyśmy, aby to była okazja do wyrażenia wspólnej nadziei, że jeśli chodzi o wigor, jeśli chodzi o atrakcyjność, jeśli chodzi o energię, to wszyscy życzymy Trójce, aby był to, choć pięćdziesiąta rocznica, jednak jubileusz osiemnastki. Widzę to po programie Trójki, po wierności jej słuchaczy, ale także jej dawnych redaktorów, dziennikarzy, artystów, którzy przecież do Trójki zawsze chętnie wracają i w dalszym ciągu budują jej szczególną, oryginalną urodę i oryginalny przekaz.

"Trójka do potęgi" to współczesna historia utrzymana w konwencji komediowej. Jej bohaterami autor uczynił troje socjologów, którzy postanowili zarobić duże pieniądze na kojarzeniu międzynarodowych, fikcyjnych małżeństw. Po początkowym sukcesie sprawy dość szybko się mocno komplikują.

- Naszych bohaterów ściga dwójka agentów z Interpolu. Oboje są polskiego pochodzenia i mówią w naszym języku. Ściga ich także dwóch dziennikarzy śledczych. Jeden jest wolnym strzelcem, a drugi to reporterka radiowej Trójki. Rzecz dzieje się w Polsce, Berlinie, Grecji. Trochę w TVN24, trochę w programie Trzecim, trochę w warszawskich hotelach i restauracjach. Niektóre miejsca są zmyślone, a niektóre prawdziwe. Myślę, że wyszła z tego na scenie dość zabawna historia - mówił PAP Grzegorz Miecugow, który na początku lat 90. był dyrektorem Trójki.

W spektaklu grają m.in. Katarzyna Figura, Beata Ścibakówna, Krystyna Tkacz, Grażyna Wolszczak, Mateusz Damięcki, Piotr Machalica, Piotr Szwedes, Stanisław Tym, Maria Czubaszek, Artur Andrus, Marek Niedźwiecki, Michał Olszański, Urszula Dudziak, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Muniek Staszczyk, Janusz Zaorski.

Jubileuszowe obchody trwają w Trójce przez cały rok. Na antenie Programu 3 Polskiego Radia pojawiają się nowe propozycje programowe, audycje specjalne oraz koncerty.

(-)
PAP
2 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia