Próba znalezienia formy

"Moral insanity. tragedia ludzi głupich" - reż. zespół - Grupa Papahema

30 i 31 lipca o godz. 20 na scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie Teatr PAPAHEMA zaprezentuje "Moral insanity. Tragedia ludzi głupich" wg Gabrieli Zapolskiej.

Spektakl opowiada historię pięciokąta miłosnego Żony, Męża, Kochanka, Przyjaciółki domu i Kochanki kochanka. "Kaczusia srebrna, laleczka cukrowa, kiciąteczko z aksamitnymi łapkami, fiołek smażony w cukrze, wyzłocony komar". Lukrowane komplementy i melodramatyczne gesty przeplatają się z obnażającymi zdziecinnienie napadami histerii. Zabawa w dom przeradza się tragifarsę, bo w tę grę zamieszany jest ktoś jeszcze - bezbronny, uprzedmiotowiony i pozbawiony prawa głosu... Dziecko pada ofiarą moral insanity dorosłych.

Tematyka sztuki napisanej przez Gabrielę Zapolską ponad sto lat temu poraża dziś aktualnością. Konwencje teatralne starzeją się jednak szybciej niż trafne spostrzeżenia obyczajowe. Młodzi twórcy podjęli próbę znalezienia formy teatralnej, która stałaby się medium pozwalającym młodopolskiemu dramatowi skomunikować się ze współczesnym widzem.

Przedstawienie Teatru PAPAHEMA założonego przez absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej łączy aktorstwo dramatyczne ze środkami wyrazu teatru lalek.

Spektakl zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

"Rzecz tak dobra, że chce się ją obejrzeć kilka razy. I to nie dlatego, żeby się pośmiać (choć śmiech też się pojawia), ale żeby zastanowić się nad zawiłościami świata, który w pewnych kwestiach nie zmienił się mimo upływu całego wieku." (Urszula Krutul, Gazeta Współczesna)

"Trzeba niezwykłej wrażliwości, by ze współczesną lekkością oddać przesłanie lekko archaicznego tekstu. Takiemu zadaniu sprostali młodzi aktorzy." (Anna Kopeć, Kurier Poranny).

"Reżyserią zajął się cały zespół, wydobywając z dramatu Zapolskiej młodzieńczą energię i mocno podszyty cynizmem humor." (Maja Margasińska, Noircafe).

Spektakl bierze udział w konkursie Klasyka żywa.

Prezentowany będzie również na XVII Przeglądzie Małych Form Teatralnych Letnia Scena 2015 w Łodzi.

(-)
Materiały Organizatora
14 lipca 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia