Próby do pierwszego koncertu

„Czarodziejski flet" W. A. Mozarta

Nowy kierownik muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej Michał Klauza prowadzi ostatnie próby przed inauguracją sezonu artystycznego 2013/2014. 6 września o godzinie 19:00 Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej zagra Uwerturę do opery „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta, Koncert waltorniowy nr 1 Es-dur op.11 R. Straussa oraz II Symfonię D-dur op. 36 L. van Beethovena. Solistą podczas wyjątkowego wieczoru będzie utalentowany waltornista Jacek Muzyk.

6 września o godzinie 19:00 Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej  zagra Uwerturę do opery „Czarodziejski flet" W. A. Mozarta, Koncert waltorniowy nr 1 Es-dur op.11 R. Straussa oraz II Symfonię D-dur op. 36 L. van Beethovena. Solistą podczas wyjątkowego wieczoru będzie utalentowany waltornista Jacek Muzyk.

Jacek Muzyk edukację muzyczną zaczął w wieku 7 lat jako pianista. Mając kilkanaście lat zakwalifikował się do Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Grę na waltorni rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej  II stopnia w Nowej Hucie, a następnie w Akademii Muzycznej w Krakowie.  W czasie studiów został pierwszym waltornistą Capelli Cracoviensis. Ukończył studia z wyróżnieniem w 1987 roku i zaczął pracować w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Po roku został pierwszym waltornistą Orkiestry Kameralnej W. Rajskiego w Gdańsku. Absolwent Mannes College of Music w Nowym Yorku, studiował następnie w słynnej Juilliard School of Music, gdzie pobierał nauki u W. Purvisa. Współpracował z Polską Orkiestrą Radiową (1994-1996) i Filharmonią Narodową, jak i z wieloma zespołami i orkiestrami zagranicznymi: Houston Symphony, Camerata Sweden, Danish Chamber Players, Houston Grand Opera, Dallas Symphony, Buffalo Philharmonic oraz słynną Chicago Symphony. W roku 2001 otrzymał stanowisko pierwszego waltornisty w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Od 2004 roku jest solistą Buffalo Philharmonic Orchestra, z którą zagrał już kilka koncertów  m. in. Koncert waltorniowy nr 1 Es-dur op. 11 R. Straussa.

Koncert waltorniowy nr 1 Es-dur op. 11 Richarda Straussa to jeden z dwóch koncertów solowych na waltornię napisany przez tego kompozytora. Prawykonanie utworu miało miejsce 14 marca 1885 roku w Monachium. Dzieło to stawia wielkie wymagania techniczne wobec solisty. Co ciekawe, koncert  pisał młody Richard Strauss z myślą o sztuce wykonawczej swojego ojca – Franza Straussa, uważanego za jednego z najlepszych niemieckich waltornistów swoich czasów.

 Warto zwrócić uwagę na Uwerturę do opery „Czarodziejski flet”. Napisany w1791 roku “Czarodziejski flet” to ostatnia z 22 oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. Opera ta znajduje się w planach repertuarowych Opery i Filharmonii Podlaskiej w 2014 roku.

(-)
Materiał Opery
6 września 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia