Próby przed premierą

"Agamemnon" w próbach, "Krakowiacy i górale" na Sylwestra

W Teatrze im. Słowackiego trwają próby przed premierą „Agamemnona" w reżyserii Szymona Kaczmarka, przewidywana na 18 stycznia.

Natomiast w Sylwestra, zagrany zostanie ponownie „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, można wykupić dostęp za 29 zł jako tzw. Wspornik dla Teatru. Chętni będą mogli także zamówić życzenia dla bliskich, które zostaną wyświetlone na pasku podczas transmisji.

https://teatrwkrakowie.pl/spektakl-cud-mniemany-czyli-krakowiacy-i-gorale-transmisja-onlineNatomiast

Rodrigo García AGAMEMNON

Ojciec, władca, mąż, dowódca. Ten mityczny archetyp stanowi dla Garcíi punt wyjścia w starciu z publicznością. Sam tytuł powoduje, że bohater jego tekstu staje się kimś więcej niż, robiącym zakupy ojcem rodziny. Przypomina Michaela Douglasa z filmu Upadek, któremu poszczają wszelkie hamulce. Nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. Poddaje brutalnej terapii wszelkie więzi społeczne i rodzinne.

Ktoś tu nie wytrzymuje? W kimś odzywa się głęboko skrywana frustracja? Ktoś tu nie daje rady? Ale czy tylko o ekscesy tutaj chodzi? Obserwujemy rodzaj intymnego rodzinnego eksperymentu, który, choć drastyczny, powoduje rodzaj antycznego katharsis. Ma doprowadzić nas do oczyszczenia. Ma rozbroić tykające w nas bomby. Ta antyczna funkcja teatru jest miarą tego tekstu.

Monolog, jeden aktor, potok słów i gestów. Na scenie ojciec i jego rodzina, którą stanowią hiperrealistyczne sylikonowe lalki. To dziwaczna czarna komedia z wielkim potencjałem komicznym oraz ostra jak żyletka diagnoza rzeczywistości.

Bo czy można zbudować model współczesnego świata przy użyciu skrzydełek z KFC? Nasz bohater próbuje.

Marta Pawlik
Materiał Teatru
16 grudnia 2020
Portrety
Szymon Kaczmarek

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia