Próby w warszawskim Teatrze Syrena

"Frankenstein" - reż. Bogusław Linda - Teatr Syrena w Warszawie

Trwają próby do „Frankensteina”, najnowszej premiery Teatru Syrena, w reżyserii Bogusława Lindy. To jedna z najbardziej widowiskowych produkcji w Polsce w ostatnich latach. Obok fantastycznej historii Mary Shelley, to także rozmach, efekty specjalne, pokazy pirotechniczne, popisy kaskaderskie i projekcje video.

Spektakl „Frankenstein" Teatru Syrena to historia o wykluczeniu, samotności i potrzebie akceptacji. To również mit o wszechmocnym człowieku, przypisującym sobie boską moc. Skierowany do szerokiej publiczności, w niezwykle widowiskowy sposób podejmuje próbę zmiany społecznych stereotypów i potocznych przekonań dotyczących inności. To operująca wyrazistymi środkami ekspresji wypowiedź artystów na tematy niezwykle aktualne w kontekście współczesnych problemów z dyskryminacją.

„Rozpoczynając pracę nad sztuką widziałem, że bardzo istotna w tym przypadku jest strona wizualna spektaklu. Zdecydowałem się sięgnąć po środki wyrazu, które trafiają do współczesnego widza – mówi reżyser spektaklu, Bogusław Linda.

„W ten sposób społeczne stereotypy stają się bardziej czytelne, przekonujące i wymowne dla publiczności." W obsadzie zobaczymy m.in.: Eryka Lubosa, Jerzego Radziwiłowicza, Tomasza Sapryka i Wojciecha Zielińskiego. Zespół twórców to utytułowani, wybitni realizatorzy teatralni i filmowi, m.in.: Jagna Janicka (scenografia) Tomasz Matraszek (charakteryzacja), Katarzyna Łuszczyk (reżyseria światła)
i Jarosław Staniek (choreografia).

Spektakl realizowany jest na podstawie znakomitej adaptacji Nicka Deara, wystawianej w londyńskim National Theatre. Reżyserem londyńskiego spektaklu jest Danny Boyle – zdobywca Oskara, twórca takich filmów jak „Slumdog. Milioner z ulicy" czy „Trainspotting".

Premiera – 25 lutego 2016 Teatr Syrena.

 

(-)
Materiał Teatru
23 stycznia 2016

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia