Proces pod elektronicznym nadzorem

"Proces 2.0" - reż. Jarosław Tumidajski - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

"Proces 2.0", czyli "Proces" według Franza Kafki, ale w czasach permanentnej inwigilacji, to najnowsza premiera w Teatrze im. Solskiego. Spektakl przygotowuje Jarosław Tumidajski. Premierę zaplanowano na 11 stycznia.

Jarosław Tumidajski ponownie reżyseruje w Tarnowskim Teatrze. Widzowie zapewne pamiętają spektakl "Czerwone Komety", przygotowany w 2007 roku i nagrodzony za reżyserię podczas XII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w 2008 roku. Teraz Tumidajski pracuje nad "Procesem" Franza Kafki. Jednak, jak zapowiada reżyser, będzie to "Proces 2.0" - "Proces" czasów kultury cyfrowej, ostrzeżenie przed przyszłością, która już nadeszła.

Sytuacja bohatera tej koszmarnej fantazji, jaką jest powieść Kafki, zostaje w XXI wieku przedefiniowana i staje się jeszcze trudniejsza. Proces przeciw K. zostanie wytoczony jak zawsze, jednak oskarżenie będzie miało do dyspozycji narzędzia wcześniej niedostępne. Jarosław Tumidajski postanowił rozegrać swoje przedstawienie w przestrzeni industrialnej, w której zamontowany zostanie system monitoringu. Widz zobaczy więc spektakl i równocześnie, dzięki systemowi ekranów (największym ekranem będzie fasada teatru) oraz monitorów, transmisję spektaklu, a także przekaz zza kulis. Tym samym do historii o procesie toczonym przed zagadkowym sądem teatr dopisze kolejne piętro znaczeniowe - "Proces 2.0" będzie również opowieścią o permanentnym mechanizmie inwigilacji i terrorze bycia online.

Premierę spektaklu zaplanowano na sobotę 11 stycznia o godz. 18. W przedstawieniu wystąpią: Matylda Baczyńska, Aleksander Fiałek, Tomasz Piasecki, Mirosław Szaforz, Kamil Urban i Piotr Hudziak.

"Proces 2.0" Tarnowski Teatr udostępni w Internecie. Teatr nie gwarantuje jednak, że to, co zostanie przekazane dzięki technologii, będzie tym samym, co zobaczą widzowie na scenie. Współczesne media dają wiele możliwości manipulacji i twórcy spektaklu z całą pewnością z tych możliwości skorzystają.

Dorota Jucha
Temi
9 stycznia 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...