Program

6. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka - Nie - Lalka"

Blisko 20 szkół lalkarskich z kraju i z zagranicy, m.in. Finlandii, Rosji, Izraela czy Niemiec zaprezentuje swoje spektakle i etiudy podczas 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 19-24 czerwca. Festiwal zatytułowany "Lalka - Nie - Lalka" odbywa się w mieście co dwa lata. Jego ideą była i jest od początku, prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek.

Studenci szkół kształcących lalkarzy z Polski, Francji, Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii, Ukrainy, Rosji, Litwy, Izraela i Iranu prezentować się będą na deskach Białostockiego Teatru Lalek oraz w teatrze szkolnym wydziału sztuki lalkarskiej białostockiej Akademii Teatralnej. Oprócz szkół, zaprezentują się też profesjonalne teatry lalkarskie.

Festiwal zainauguruje występ Petersburskiego Teatru Lalek, ze spektaklem opartym o teksty Szekspira. Natomiast na zakończenie wystąpi holenderski teatr Duda Pajva z przedstawieniem "Bękart". Zaprezentuje się też teatr lalek z Japonii, który zaprezentuje tamtejsze mechaniczne lalki - Karakuri Ningyo. Jego pokazy będą się odbywać przez trzy dni, 20-22 czerwca, na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Program VI Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich "Lalka-Nie-Lalka"

19 czerwca (wtorek)

Akademia Teatralna (teatr)
godz. 10.00, 13.00 - spektakle: "Opera żebracza" (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku)

Białostocki Teatr Lalek (duża scena)
godz. 10.00, 13.00 - spektakle "Nie-Lot" (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku)
godz. 16.30 - otwarcie festiwalu, wystawa "Scenografia Teatru Lalek" (Wilno-Litwa)

Białostocki Teatr Lalek (mała scena)
godz. 17.00, 21.00 - spektakl "Laboratorium Szekspira" (St. Petersburg - Rosja)

Akademia Teatralna (foyer, 306)
godz. 20.30 - wystawa "Już były"
godz. 21.00 - pokaz "Freier Tanz" (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku)

20 czerwca (środa)

Akademia Teatralna (teatr)
godz. 10.00, 12.00 - spektakle "Adam bis" (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Lalkarski we Wrocławiu)

Białostocki Teatr Lalek (mała scena)
godz.10.00, 12.00 - spektakle "Vagabondo" (Sofia-Bułgaria)

Plac przed Białostockim Teatrem Lalek
godz. 10.45, 11.45 -pokazy "Punch" (Stuttgart - Niemcy)

Akademia Teatralna (214)
godz. 11.00, 13.00 - spektakle " Mała syrenka" (Osijek - Chorwacja)

Białostocki Teatr Lalek (duża scena)
godz. 17.00 - spektakl "Cyganki" (Targu-Mures - Rumunia)

Rynek Kościuszki
godz. 18 - spektakl "Wonder of Karakuri Ningyo" (Japonia)

Akademia Teatralna (drugi pokaz - strych)
godz. 20.30 - pokaz "Etiudy" (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku)
godz. 21.30 - pokaz "Niżyński" Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku)

21 czerwca (czwartek)

Akademia Teatralna (teatr)
godz. 10.00, 12.00 - spektakle "Chcę być tobą" (Charleville-Mezieres - Francja)

Białostocki Teatr Lalek (mała scena)
godz. 10.00, 12.00 - spektakle "Romeo i Julia w 30 minut" (Stuttgart - Niemcy)

Akademia Teatralna (dziedziniec, 214)
godz. 10.30, 11.30 - pokazy "Dodo mini show" (Targu-Mures - Rumunia)
godz. 11.00, 13.00 - spektakle "Najlepsi przyjaciele" (Osijek - Chorwacja)

Rynek Kościuszki
godz. 12.00, 16.00, 18.00 - spektakle "Wonder of Karakuri Ningyo" (Japonia)

Białostocki Teatr Lalek (duża scena)
godz. 17.00 - spektakl "Niemy znak myśli" (Jarosław - Rosja)

Akademia Teatralna (306, strych)
godz. 20.30 - pokaz "Stuff-case" (Stuttgart - Niemcy)
godz. 21.30 -pokaz "Niżyński" (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku)

22 czerwca (piątek)

Białostocki Teatr Lalek (duża scena)
godz. 10.00 - spektakl "Kot w butach" (St. Peterburg - Rosja)

Akademia Teatralna (teatr)
godz. 11.30, 13.30 - spektakle "Trzy wesela" (Londyn - Wielka Brytania)

Rynek Kościuszki
godz. 12.00, 16.00, 18.00 - spektakle "Wonder of Karakuri Ningyo" (Japonia)

Białostocki Teatr Lalek (mała scena)
godz. 12.00, 19.00 - spektakle "Montecchi i Capuletti" (BTL)

Akademia Teatralna (214)
godz. 15.00, 16.00 - spektakle ""Puppetales" (Tel Aviv - Izrael)

Ratusz
godz. 15 - pokaz "Fantazja morska" (Jarosław - Rosja)

Plac przed Białostockim Teatrem Lalek
godz. 18.30 - pokaz "Punch and Judy" (Charleville-Mezieres - Francja)

Akademia Teatralna (216, 306, strych)
godz. 20.30 - pokaz "Grand-Guignol" (Charleville-Mezieres - Francja)
godz. 21.00 - pokaz "W poszukiwaniu gatunku" (Charków - Ukraina)
godz. 21.30 - pokaz "Niżyński" (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku)

23 czerwca (sobota)

Akademia Teatralna (teatr)
godz. 10.00, 12.00 - spektakle "Moje małe podziemie" (Turku - Finlandia)

Białostocki Teatr Lalek (mała scena)
godz. 10.00, 12.00 - spektakle "Meteo" (Wilno - Litwa)

Akademia Teatralna (214)
godz. 11.00, 13.00 - spektakle "Pierwszy gest" (Nowosybirsk - Rosja)

Ratusz
godz. 13.00 - pokaz "Fantazja morska" (Jarosław - Rosja)

Białostocki Teatr Lalek (duża scena)
godz. 17.00 - spektakl "Tango" (Sofia - Bułgaria)

Akademia Teatralna
godz. 20.30, 21.30 - pokazy "Pod śniegiem, który pada" (Charleville-Mezieres - Francja)

24 czerwca (niedziela)

Akademia Teatralna (214)
godz. 10.00, 12.00 - spektakle "Nieludzka historia" (Charków - Ukraina)

Białostocki Teatr Lalek (mała scena)
godz. 10.00, 12.00 - spektakle "Ostatnia taśma Krappa" (Teheran-Iran)

Akademia Teatralna (teatr)
godz. 15.00 - spektakl "Matka" (Teatr Malabar Hotel)

Białostocki Teatr Lalek (duża scena)
godz. 19.00, 21.00 - spektakle "Bękart" (Amsterdam - Holandia)

(-)
Materiały AT
19 czerwca 2012

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia