Program festiwalu

11. Letni Festiwal Krakowskiej Opery Kameralnej "Ars Cameralis"

W ramach XI Letniego Festiwalu Krakowskiej Opery Kameralnej Ars Cameralis Kraków 2014, w sierpniowym repertuarze widzowie będą mogli zobaczyć następujące spektakle:

"Stabat Mater" - misterium sceniczne, A. Vivaldi, G.B. Pergolesi

Misterium sceniczne STABAT MATER to oryginalne połączenie muzyki Antonio Vivaldiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego z elementami gry aktorskiej, kompozycji ruchu scenicznego, oryginalnego kostiumu oraz scenografii. Widowisko zachwyca ekspresyjną i piękną w swej prostocie muzyką sakralną, przepełnioną liryką i emocjonalnością - charakterystycznymi dla neapolitańskiej szkoły operowej XVIII wieku.

sobota, 2 sierpnia 2014r., godz. 20:00
Kościół oo. Bernardynów w Krakowie

"Chatskele, Chatskele!" - widowisko muzyczne

Dawne pieśni żydowskie z bogatej kolekcji archaicznych pieśni ludowych w jidysz, w nowych, oryginalnych aranżacjach - pieśni miłosne, weselne, biesiadne, kołysanki, obyczajowe.

niedziela, 3 sierpnia 2014, godz. 19:00
niedziela, 24 sierpnia 2014, godz. 19:00
Krakowska Opera Kameralna

"La serva padrona" - opera buffa, Giovanni Battista Pergolesi.

Najsłynniejsze dzieło Giovanni B. Pergolesiego. Zabawna historia pana terroryzowanego przez pokojówkę, który, mając dosyć kaprysów służącej, postanawia ożenić się, w nadziei, że żona zapanuje nad służbą i przywróci porządek w domu. Sprytna służąca sprawia, że jej pan żeni się właśnie z nią.

Stylowe kostiumy i choreografia! Interesująco zarysowane charaktery bohaterów! Bogata muzyczna tkanka, dająca doskonałą możliwość dla wokalnych popisów solistów!

sobota, 9 sierpnia 2014r., godz. 19:00
Krakowska Opera Kameralna

"Powinność Pierwszego Przykazania" - opera sacra, W.A. Mozart

Z uwagi na konstrukcję libretta to moralitet ukazujący walkę sił dobra i zła o duszę człowieka. Bohater mozartowskiego moralitetu to Everyman, „Każdy" czyli pogrążony we śnie Chrześcijanin, o którego duszę toczą nieustanną walkę alegoryczne postaci: Miłosierdzie, Sprawiedliwość, Duch Chrześcijanina oraz Duch Doczesnego Świata.

W sensie czysto muzycznym to singspiel – gatunek w którym fragmenty wokalne (arie) oddzielone są mówionymi dialogami (recytatywy).

Muzyka mozartowskiej „Powinności pierwszego przykazania" zaskakuje wysoką techniczną dojrzałością i stawia wysokie wymagania zarówno śpiewakom, jak i instrumentalistom.

czwartek, 15 sierpnia 2014r. godz. 16:00
Kościół SS. Benedyktynek w Staniątkach

"Bastien und Bastienne" - opera komiczna, W.A. Mozart

Idylliczna opowieść o miłości. Bastienne, podejrzewając, że jej ukochany Bastien ją zdradza, zwraca się z prośbą o pomoc do wróżbity Colasa, który doprowadza do konfrontacji kochanków. Młodzieńcze dzieło W.A. Mozarta zostało skomponowane w 1768 roku na zamówienie sławnego, wiedeńskiego lekarza – magnetyzera Antoniego Mesmera. Pierwowzorem fabuły była opera comique „Le Devin du village" („Wiejski wróżbita") autorstwa francuskiego filozofa Jana Jakuba Rousseau.

sobota, 23 sierpnia 2014r. godz. 19:00
Krakowska Opera Kameralna

"Dziadek do orzechów i Król Myszy" - baśń muzyczna

„Dziadek do orzechów i Król Myszy" - niezwykła baśń muzyczna dla dzieci i dorosłych, według powieści niemieckiego pisarza i poety epoki romantyzmu Ernesta Teodora Amadeusza Hoffmanna. Akcja baśni rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia. Maria, wśród licznych prezentów, otrzymuje drewnianego dziadka do orzechów, który, po licznych perypetiach, przeistacza się w urodziwego księcia z krainy baśni i słodyczy, zabierając Marię w podróż do swego królestwa.

Widowisko adresowane zarówno do widzów dorosłych, jak i najmłodszej widowni, urzeka baśniowymi kostiumami, wspaniale dobraną muzyką, graną i śpiewaną na żywo oraz niezwykłymi, wyrazistymi kreacjami aktorskimi.

niedziela, 31 sierpnia 2014r., godz. 18:00
Krakowska Opera Kameralna

(-)
Materiał Teatru
21 lipca 2014

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...