Program obchodów

10-lecie Teatru Figur Kraków - 12-16 czerwca 2017

Spektakl „Kartki Pana Andersena" z repertuaru Teatru Figurki dla najmłodszych widzów, w wykonaniu Ally Maslovskiej w trasie po Małopolsce: Trzebinia – Lanckorona – Chełmek – Karniowice.

„Kartki Pana Andersena" to czarująca opowieść dla dzieci w wieku 4-7 lat, zbudowana z obrazów cieniowych i inspirowana baśniami Andersena. Spektakl powstaje w naturalnym dialogu z widzem i płynnie przechodzi we wspólną zabawę warsztatową.

 Piątek, 16 czerwca 2017

18:00 - Jestem cały świat minus cały świat oprócz mnie, reż. D. Żabska; dawna fabryka, ul. Romanowicza 4; dla widzów od 13 roku życia

Spektakl "Jestem cały świat minus cały świat oprócz mnie" inspirowany jest twórczością awangardowych artystów: Stefana i Franciszki Themersonów. Ma charakter instalacji: jest syntezą działań na pograniczu sztuk wizualnych i teatru.

Z ostatniej recenzji:
„I równie fascynujące jest obserwowanie tak ich [aktorów], jak i obrazów pojawiających się na ścianie. Czasem dwie osoby obsługują jeden rzutnik, tak skomplikowana bywa to praca. Ale też i sama projekcja jest niezwykła – jak film z dwóch źródeł na jednym ekranie. Przesuwane, przykrywane fragmentarycznie slajdy, łączą się, dialogują. Niektóre formy jakby żyły na ekranie. Rodzą się kolaże z anatomicznych, kostnych układów, rysunków o themersonowskim charakterze" (T. Kornaś, „Teatr Lalek", nr 1/127/2017)

Rezerwacje biletów: teatr@teatrfigur.pl

 KRAKOWSKA NOC TEATRÓW – sobota, 17 czerwca 2017

18:00 - Mglisty Billy, reż. M. Przyłęcki; Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki – Zajazd Kościuszkowski; dla widzów od 10 roku życia

Spektakl teatru cieni dla wszystkich, którzy mają albo mieli kiedyś dziesięć lat, być może stracili kota, chomika czy papugę, chcieliby przechytrzyć śmierć i zamknąć ją w hermetycznym słoju. Na podstawie komiksu „Mglisty Billy" Guillaume'a Bianco.

Spektakl Mglisty Billy otrzymał główną nagrodę jury dziecięcego na Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży KORCZAK (2013); I nagrodę za "poruszające i odważne zmierzenie się z tematem śmierci, dowcipną narrację w poetyce teatru cieni, a także za mistrzowskie wykonanie" oraz nagrodę specjalną jury dziecięcego na Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi (2014).

Rezerwacje wejściówek (od 9.06.2017): teatr@teatrfigur.pl

21:00 - Plenerowe Laboratorium Teatru Cieni - Park Bednarskiego – zapisy: teatr@teatrfigur.pl

W plenerze stworzymy cieniowy plac zabaw - dla małych i całkiem dorosłych; będziemy eksperymentować z materiałami i formami. W ramach warsztatów uczestnicy pod okiem specjalistów stworzą niepowtarzalne obrazy cieniowe.

20:00 i 21:30 - Huljet, huljet, reż. D. Żabska, A. Maslovskaya; Rynek Podgórski; spektakl dla młodzieży i dorosłych

To poetycka opowieść o życiu w krakowskim getcie. Inspirowana zdjęciami i pamiętnikami z getta instalacja teatralna zrealizowana jest w formie cieniowego teatru mansjonowego; każda opowieść prezentowana jest na innej „scenie", w starych walizkach, pudełeczkach po lekarstwach, dziecięcym łóżeczku, stole.

Spektakl Huljet, huljet znalazł się w grupie 18. spektakli wybranych przez Komisję Artystyczną programu TEATR POLSKA do II etapu kwalifikacji ze stu dwudziestu siedmiu zgłoszonych do udziału, „kierując się ich wysoką wartością artystyczną, kulturotwórczym potencjałem oraz walorami edukacyjnymi".
(informacja na podstawie werdyktu Komisji Artystycznej z dn. 19.05.2017)

Rezerwacje wejściówek (od 9.06.2017): teatr@teatrfigur.pl

 niedziela, 18 czerwca 2017
16:00 - Huljet, huljet, reż. D. Żabska, A. Maslovskaya; Rynek Podgórski; spektakl
dla młodzieży i dorosłych

Rezerwacje wejściówek: teatr@teatrfigur.pl

(-)
Materiał Teatru
14 czerwca 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...