Program R@Portu za miesiąc

"Ciała obce" - reż. Kuba Kowalski - Teatr Wybrzeże

"Ciała obce", sztuka Julii Holewińskiej, wyreżyserowana w Teatrze Wybrzeże przez Kubę Kowalskiego, to znane już z imienia i nazwiska przedstawienie z programu tegorocznego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Finalna lista zaproszonych przedstawień będzie znana w połowie października

«- Zaprosiłem ten spektakl z czystym zawodowym sumieniem - deklaruje Bogdan Ciosek, dyrektor artystyczny gdyńskiego R@portu. - Zresztą tekst Julii Holewińskiej został w 2010 roku wyróżniony w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, więc wpisanie tego przedstawienia do programu R@Portu wydawało mi się czymś naturalnym.

"Ciała obce" [na zdjęciu] zostały niedawno dostrzeżone w dorocznej ankiecie miesięcznika "Teatr", podsumowującej miniony sezon w polskich teatrach. Krytycy wymieniali je w kategoriach "Najlepsze przedstawienie", "Najlepsza nowa polska sztuka" i "Najciekawszy debiut". Wcześniej spektakl znalazł się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, niedawno zaś otrzymał zaproszenie na organizowany w Bydgoszczy Festiwal Prapremier.

Sztuka Holewińskiej opowiada historię osoby, która w latach 80. uczestniczyła w ruchu Solidarności, a gdy nastały czasy demokracji, zdecydowała się na operację zmiany płci. W kręgu tych samych ludzi, z którymi kolportowała ulotki, śpiewała na imprezach piosenki Kaczmarskiego, spotyka się teraz z odrzuceniem. Główną rolę gra w spektaklu Marek Tynda.

Spektakl grany jest na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie i tam też zostanie pokazany w ramach R@Portu.

- Trzeba przełamać pewną niedobrą tradycję - wyjaśnia dyplomatycznie Bogdan Ciosek. Na ubiegłoroczny R@Port nie udało się zaprosić kilku znaczących przedstawień, ponieważ Gdynia nie dysponowała odpowiednią salą. Możliwość pokazania tych sztuk w Gdańsku została jednak odrzucona - co potem krytycznie komentował prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Tegoroczny R@Port odbędzie się w listopadzie. Finalna lista zaproszonych przedstawień będzie znana w połowie października.»

(-)
Materiał Organizatorów
14 września 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...