Projekt edukacyjny w Teatrze Pinokio

"Trzy po trzy"

8 października o godz. 11.00 w Teatrze Pinokio odbędzie się premierowy pokaz etiudy "Stolik dla dwojga", która powstała w ramach projektu "Trzy po trzy". Projekt ma na celu ukazanie bogactwa form animacji oraz edukację w zakresie wykorzystywania technik lalkarskich w pracy z dziećmi.

Każde dziecko wie, czym jest kukła, pacynka, marionetka. W dzisiejszym teatrze, obok tych tradycyjnych lalek, wykorzystuje się wiele innych form animacji. Projektem "Trzy po trzy" trzy teatry z Polski chcą udowodnić, że możliwości teatru lalek są nieograniczone. W projekcie biorą udział trzy ośrodki: Teatr Guliwer z Warszawy, Teatr Pinokio z Łodzi oraz Teatr Baj Pomorski z Torunia. W 2014 roku w każdym z tych teatrów aktorzy przygotowują trzy krótkie solówki lalkowe oraz trzy godzinne warsztaty teatralne dla dzieci.

W Teatrze Pinokio w Łodzi w ramach projektu "Trzy po trzy" powstała etiuda "Zachód słońca", której premiera odbyła się 6 czerwca podczas obchodów IV Festiwalu Teatralna Karuzela w 2014 roku. Etiuda "Zachód słońca" w wykonaniu Małgorzaty Krawczenko to poetycka opowieść o starości, samotności i odchodzeniu, ale także podróż w krainę pięknych wspomnień i marzeń. 8 października 2014 roku o godz. 11.00 odbędzie się premiera drugiej etiudy pt. "Stolik dla dwojga" w wykonaniu Krzysztofa Ciesielskiego. Solista lalkarz w metaforyczny sposób porusza temat samotności, przyjaźni oraz siły wyobraźni i kreacji. Etiuda i przygotowane do niej warsztaty zostaną pokazane 13 października 2014 roku na XXI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA w Toruniu.

Opiekę reżyserską nad projektem objął Konrad Dworakowski. Autorem scenografii jest Martyna Dworakowska, a muzyki Piotr Osak. Premiera trzeciej etiudy w wykonaniu Hanny Matusiak odbędzie się 27 listopada 2014 roku. Po zakończeniu projektu w 2015 roku etiudy i warsztaty wejdą na stałe do działań repertuarowych Teatru Pinokio w Łodzi.

Obok warsztatów teatralnych dla dzieci w projekcie "Trzy po trzy" odbędą się warsztaty dla pedagogów, podczas których uczestnicy odpowiedzą sobie na pytanie, jak lalkowe formy wykorzystać w codziennej praktyce szkolnej. Warsztaty, które poprowadzą pedagodzy teatralni - Justyna Czarnota i Barbara Małecka - odbędą się w Teatrze Pinokio w Łodzi 22 listopada 2014 roku.

Wstęp na etiudy i warsztaty" w ramach projektu "Trzy po trzy" jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał Teatru
4 października 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...