Projekty partycypacyjne

Festiwal Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe - 23/24 września 2017

Druga edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe organizowana przez Teatr Powszechny wpisuje się w plany Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy. Swoją nazwą Festiwal nawiązuje do głośnej książki Charlesa Montgomery'ego, w której zajmuje się on tym, jak miasto, jego organizacja i infrastruktura, wpływają na jakość i styl życia mieszkańców.

Festiwal Miasto Szczęśliwe to nowy model dialogu ludzi sztuki i społeczności lokalnej. Inicjatywa wynika z chęci pogłębienia współpracy publicznych instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz rozmaitych grup artystycznych i mieszkańców Pragi. W ramach działalności Teatru powstał szeroki program działań artystyczno-społecznych, który będzie realizowany do października 2017 roku i skupi się na przybliżaniu niepowtarzalnego charakteru dzielnicy, wyzwań stojących przed mieszkańcami oraz historii i wielokulturowości Pragi.

1. „Praski sklepik z horrorami" – słuchowisko.
AUTOR: Bartosz Zaskórski
KIEDY: 23 września – 6 prezentacji, godz.: 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30
- 24 września – 10 prezentacji, godz.: 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 18:30
GDZIE: K105K Kwiaciarnia Eksperymentalna ul. Brzeska 9

Słuchowisko opowiadające o legendzie warszawskiej Pragi, w której splatają się ze sobą: wydarzenia historyczne, zasłyszane historie mieszkańców, plotki, teksty piosenek oraz wątki całkowicie zmyślone i nieprawdopodobne. Legenda przybierze formę opowieści grozy, w której dzika roślinność rosnąca w zaułkach ulic Brzeskiej i Ząbkowskiej odkryje swoją krwiożerczą naturę. Tytuł nawiązuje, nie bez powodu, do pewnego musicalu o wyjątkowo żarłocznej roślinie.

„Praski sklepik z horrorami" będzie nawiązywać do wcześniejszych dokonań Zaskórskiego: słuchowisk „Wsie" oraz „I wtedy okazało się, że umarłem", prezentowanych w CSW Zamek Ujazdowski. Narracji będzie towarzyszyć muzyka Zaskórskiego - składająca się z przetworzonych nagrań terenowych zrealizowanych na Pradze oraz splatających się z historią dziwnych i strasznych dźwięków o trudniej do ustalenia proweniencji.
W słuchowisku będzie można usłyszeć mieszkańców Pragi, natomiast legendę miejską napisaną przez Zaskórskiego przeczyta Marcin Kowalczyk. Wykorzystano także nagrania z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Bartosz Zaskórski – (ur. 1987) absolwent ASP w Katowicach. Zajmuje się rysunkiem narracyjnym, projektuje książki, pisze i nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty. Doktorant w pracowni Dariusza Vasiny oraz Jakuba Woynarowskiego na ASP w Krakowie. Jako muzyk działa pod nazwą „Mchy i porosty". W 2017 ukazała się jego debiutancka płyta nakładem Recognition Records oraz winylowa EP nakładem Brutażu.

2. „Uwolnić ulice" – występ taneczno-muzyczny i wideoklip.
AUTOR: Piotr Wysocki
KIEDY: 23 września 2017, godz. 16:00
GDZIE: ul. Targowa pomiędzy Al. Solidarności a Ulicą Ząbkowską
- wyjście ze stacji metra Dworzec Wileński w okolicy wypożyczalni rowerów Veturilo – ul. Targowa 74
- przejście podziemne w rejonie ulic Ząbkowskiej, Targowej i Okrzei

Na jeden dzień ulica Targowa zmieni codzienny rytm życia w nieskrępowaną ekspresję twórczą. Artyści uliczni, zaproszeni z całej Warszawy i nie tylko, stworzą otwartą formułę muzycznego działania, skierowaną do lokalnej społeczności. Zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia wykorzystującego przestrzeń miejską. Ulica stanie się miejscem swobodnych gestów, dialogu i kreatywnego spotkania.

Projekt zakłada wsparcie dla mieszkających na warszawskiej Pradze imigrantów z Kaukazu przez zaproszenie ich do współpracy - wzięcia udziału w występie taneczno-muzycznym i stworzenia wideoklipu, który powstanie jesienią. Zaangażowanie w tworzenie dzieła, a nie tylko „bycie obserwowanym", może być przykładem dobrej praktyki integracji z cudzoziemcami polegającej na wzajemnej wymianie doświadczeń. Projekt skierowany jest do młodzieży pochodzącej głównie z Czeczeni i Inguszetii, osób zamieszkujących warszawską Pragę, które przez działania muzyczne opowiedzą o swojej kulturze.

Piotr Wysocki – (ur. 1976) artysta sztuk wizualnych, autor filmów, producent. Jest absolwentem ASP w Warszawie. Studiował w pracowniach prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa oraz prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby. W 9. Konkursie Gepperta w 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia. W tym samym roku był nominowany do „Paszportu Polityki". W 2011 roku znalazł się w gronie siedmiu nominowanych do prestiżowej nagrody „Spojrzenia" Fundacji Deutsche Bank. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r.

(-)
Materiał organizatora
20 września 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia