Prokuratura nie będzie wszczynała postępiowania

konflikt między Ewą Wójciak a poznańskimi radnymi

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie rzekomego znieważenia poznańskich radnych przez Ewę Wójciak, która miała ich nazwać "bandytami".

- Uważam, że prokuratura nie jest od interpretowania prawa, ale od jego stosowania. Uznanie przez nią, że w tej sprawie nie doszło do znieważenia jest zadziwiające - stwierdza Sławomir Smól, radny, z zawodu lekarz. Domaga się, by śledztwo zostało wszczęte. Sąd jeszcze nie rozpatrzył jego zażalenia.

Smól podkreśla, że sprawę karną o znieważenie prezydenta Komorowskiego jako funkcjonariusza publicznego, ma twórca strony antykomor.pl. A radni, jak zaznacza Smól, podobnie jak głowa państwa, także podlegają ochronie przed znieważeniem.

Co na to Ewa Wójciak? - Nie znam przyczyny takiej zawziętości pana Smóla. Może ma nieczyste sumienie lub chce się kreować na osobę krystalicznie czystą.

Może też lepiej byłoby, żeby skupił się na swojej pracy, czyli na byciu lekarzem - odpowiada szefowa Ósemek.

Przypomnijmy, że w maju na sesji poznańskiej Rady Miasta doszło do dyskusji w sprawie nowego statutu dla Teatru Ósmego Dnia. Radni początkowo go nie przyjęli, niektórzy z nich w ostrych słowach krytykowali działalność Ósemek. Byli to przede wszystkim radni z tzw. klubu prezydenckiego skupionego wokół Ryszarda Grobelnego.

Dzień po tamtej sesji Ewa Wójciak w rozmowie z Radiem Merkury, odnosząc się do postawy niektórych radnych, stwierdziła, że "są bandytami, a nie radnymi". W rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" precyzowała, że wobec teatru formułowano bandyckie, rynsztokowe argumenty.

Sławomir Smól oraz kilku innych radnych należących do tzw. klubu prezydenckiego złożyło zawiadomienie do prokuratury. Głosowali przeciwko nowemu statutowi dla teatru. Poczuli się dotknięci słowami Wójciak.

Łukasz Cieśla
Polska Głos Wielkopolski
14 sierpnia 2012
Portrety
Ewa Wójciak

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia