Prowokacją walczyć o siebie

Wywiad z Katarzyną Figurą

Ksiądz spowiednik Kaliny Jędrusik w filmie dokumentalnym "Kalina" powiedział, że jej legenda ją zafałszowała. W pewnym momencie myślano o niej, że była kobietą łatwą. Wielu wciąż uważa, że zasłużyła sobie na takie myślenie...

- Taki niestety był los Kaliny. Nie mogę powiedzieć, że sobie zasłużyła na taki los, ale ona bardzo prowokowała i los, i ludzi. Choć nie była to prowokacja, jaką dziś możemy zaobserwować. Dziś prowokacja się strywializowała, bardzo łatwo wywołać skandal. Jej jednak o to nie chodziło. Ona w taki sposób walczyła o siebie. Chciała wypracować własny styl. Ale nie zapominajmy, że też takie role dostawała - kobiety z marginesu i alkoholiczki, postaci bardzo zmysłowej, seksualnej. Lucy w "Ziemi obiecanej" była zagrana pod dyktando reżysera. Wajda chciał, żeby ona była wręcz odrażająca, obrzydliwa. Niestety - widz często odbiera to, co widzi na ekranie, jeden do jednego. Dlatego później pluł jej pod nogi i ją wyzywał. O tym też jest nasz spektakl - że percepcja widza powinna być racjonalizowana. No ale jesteśmy tylko ludźmi.

Mówimy "Kalina Jędrusik" - myślimy seksapil. Z Panią jest podobnie. Czy Pani się utożsamia z Kaliną jędrusik?

- Seksapil jest w ogóle narzędziem każdej kobiety. W każdym razie powinien być. I Kalina była w tym cudowna. Czuła seksapil, potrafiła go używać i była w tym odważna.

Tak jak Pani....

- Tak. Myślę, że bywam odważna. Teraz jednak odwagą jest próba starcia się czy wejścia w kontakt z taką postacią. To jest dla mnie duże wyzwanie. Wiem, że oczekiwania widzów są ogromne, To jest największy ciężar. Chcemy zedrzeć pewną etykietkę, pewien stereotyp myślenia o artystce. Przylepiamy łatki, nie chcąc wiele dowiedzieć się o człowieku. My opowiadamy tu żywot kobiety i to, dlaczego tak właśnie wymyśliła sobie swoje życie.

Sylwia Krasnodębska
Gazeta Polska
27 czerwca 2013
Portrety
Katarzyna Figura

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...