Prus wystawia Pucciniego

"Cyganeria" - reż. Maciej Prus - Opera Nova w Bydgoszczy

Nową inscenizację "Cyganerii" Giacomo Pucciniego, w reżyserii Macieja Prusa, przygotowuje Opera Nova. Spektakl zainauguruje 30 kwietnia tegoroczną edycję Bydgoskiego Festiwalu Operowego

Prus, wielokrotnie goszczący w Bydgoszczy jako reżyser i juror w Teatrze Polskim, po raz pierwszy pracuje z bydgoskimi śpiewakami. "La Boheme", czyli "Cyganeria" Pucciniego powraca na scenę Opery Nova po 33 latach przerwy i będzie czwartym dziełem kompozytora w repertuarze tej sceny, obok "Toski", "Madame Butterfly" i "Turandot". 

- Od ponad stu lat "Cyganerii", wystawianej na scenach całego świata, towarzyszą żywe emocje słuchaczy. Utożsamiają oni swe doświadczenia życiowe z nadziejami, uczuciami, entuzjazmem i dramatami młodych bohaterów werystycznej (kładącej nacisk na fabułę - PAP) opery Pucciniego - podkreślił Maciej Figas, dyrektor Opery Nova w Bydgoszczy.

Obsada spektaklu, reżyserowanego przez Prusa, składa się głównie z młodych śpiewaków. Jak podkreślają twórcy przedstawienia, odpowiada to wizji obsady, jaką miał kompozytor.

- Bardzo lubię Pucciniego i cieszę się, że dyrektor Figas zaryzykował i starzejącego się sporo reżysera zaprosił w momencie, gdy opera stała się domeną bardzo młodych ludzi. W mojej młodości, wśród moich kolegów, byłem właściwie jedynym robiącym opery - powiedział Prus.

Reżyser jest bardzo usatysfakcjonowany efektami pracy, jakie osiągnął z młodym zespołem, a współpracę ocenił jako "porywającą". "Im się szalenie spodobała praca czysto aktorska, psychologiczna, praca nad rolami. To jest opera werystyczna, więc tu nie można uciec i schować się za konwencją operową, tylko trzeba zrozumieć, co się śpiewa - dodał reżyser.

Prus ma na swoim koncie wiele inscenizacji operowych, m.in.: "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki (Teatr Wielki w Warszawie, 1972), "Don Giovanniego" Wolfganga Amadeusza Mozarta (Teatr Wielki w Warszawie, 1976), "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego (Teatr Muzyczny w Krakowie, 1976; Teatr Wielki w Poznaniu, 1979), "Fidelia" Ludviga van Beethovena (Opera Wrocławska, 1977), "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego (Teatr Wielki w Łodzi, 1983). "Cyganeria" będzie trzecią premierą obecnego sezonu w bydgoskiej Operze Nova, obok operetki Johanna Straussa "Baron cygański" w reżyserii Janiny Niesobskiej i baletu "Zniewolony umysł", przygotowanego przez Roberta Bondarę na motywach prozy Czesława Miłosza.

(-)
PAP
18 kwietnia 2011
Portrety
Darek Błaszczyk

Książka tygodnia

Złoty garnek i inne opowiadania
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann

Trailer tygodnia