Przeciwko szefowi?

Troje kandydatów na dyrektora Teatru Polskiego. Maciej Nowak startuje przeciwko swojemu szefowi

Teatr Polski w Poznaniu to obecnie jedna z najgłośniejszych scen w Polsce. Do największych sukcesów doprowadził go duet Marcin Kowalski i Maciej Nowak. Teraz obaj ze sobą konkurują.

Już w połowie zeszłego roku prezydent ogłosił, że ma zamiar rozpisać konkurs na nowego dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu. W teatrze, którym od 2015 roku rządzą w duecie Marcin Kowalski (dyrektor) i Maciej Nowak (dyrektor artystyczny), wywołało to szok. Kowalski i Nowak spodziewali się raczej, że prezydent znów przedłuży im kadencję bez rozpisywania konkursu.

Tak się nie stało. Rzeczniczka prezydenta Joanna Żabierek mówiła "Wyborczej", że "przeprowadzenie konkursu na stanowisko dyrektora daje nam możliwość zapoznania się z wieloma koncepcjami funkcjonowania instytucji oraz wyboru tej, która będzie w najwyższym stopniu odpowiadała na potrzeby organizatora, ale przede wszystkim właśnie mieszkanek i mieszkańców". Termin zbliża się wielkimi krokami.

Pierwsze posiedzenie komisji jeszcze w maju

Pod koniec kwietnia tego roku prezydent wydał zarządzenie, w którym powołał dziewięcioosobową komisję konkursową do wyboru nowego dyrektora. Znaleźli się w niej przedstawiciele urzędu miasta, rady miasta, ministra kultury, organizacji artystycznych i związków zawodowych.

Komisja oficjalnie otworzy koperty z nazwiskami kandydatów na dyrektora teatru dopiero w przyszłym tygodniu.

- Liczbę oraz nazwiska kandydatek i kandydatów poznamy i podamy do publicznej wiadomości po komisyjnym otwarciu złożonych anonimowo kopert - potwierdza Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. - Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej planowane jest na 31 maja. Wtedy złożone oferty zostaną otwarte i sprawdzone pod względem formalnym, a kandydatki i kandydaci spełniający wymogi konkursu zostaną zaproszeni do kolejnego etapu procedury konkursowej - na rozmowę z komisją, która planowana jest w połowie czerwca - wyjaśnia.

Kto będzie walczył o stanowisko dyrektora?

Już teraz "Wyborcza" ustaliła jednak nazwiska trojga spośród kandydatów na nowego dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu. W konkursie jest tak, że staje do niego oficjalnie kandydat lub kandydatka i dobiera sobie do duetu kogoś, kto będzie odpowiadał za wybory artystyczne teatru. Potencjalni kandydaci spotkali się już z zespołem teatru.

Wiadomo na pewno, że w konkursie wystartuje dotychczasowy dyrektor teatru Marcin Kowalski (w duecie z Piotrem Ratajczakiem, reżyserem teatralnym, od 2016 roku konsultantem programowym Teatru im. Kochanowskiego w Opolu). - Potwierdzam, że złożyłem aplikację w konkursie - mówi krótko Marcin Kowalski.

O funkcję dyrektorki Teatru Polskiego w Poznaniu będzie się też starała związana z Teatrem Polskim producentka i kuratorka Zuzanna Maria Głowacka. I to ona dobrała sobie do duetu Macieja Nowaka, obecnego dyrektora artystycznego Teatru Polskiego. - W konkursie startuje Zuzanna Głowacka, a ja przygotowałem program artystyczny - mówi "Wyborczej" Maciej Nowak.

Trzecia kandydatka

W konkursie startuje też reżyserka Ula Kijak w duecie z kuratorką Dominiką Mądry, która ma być jej zastępczynią. - Tak, startuję z Dominiką Mądry - mówi "Wyborczej" Ula Kijak. - Znam ten teatr dosyć dobrze od kilkunastu lat. Ostatnio też mocno zaangażowałam się we wsparcie zespołu w działaniach antyprzemocowych. Prowadzę też warsztaty antyprzemocowe, m.in. dla zespołu Teatru Polskiego. Jestem w taką przemianę etyczną w teatrze mocno zaangażowana. Czuję się związana z Teatrem Polskim, jego los jest dla mnie istotny - podkreśla Kijak.

Kowalski i Nowak już wcześniej zapowiadali zresztą, że jeśli wystartują, to nie razem. Marcin Kowalski mówił "Wyborczej", że to jego decyzja. Poszło o konkurs na dyrektora TR Warszawa, w którym w międzyczasie Nowak wystartował - jak przekonywał Kowalski - bez wiedzy swojego szefa.

Po przesłuchaniach komisja konkursowa wybierze spośród wszystkich kandydatów jedną osobę. Tę rekomendację przedstawi prezydentowi Poznania. Prezydent może ją wziąć pod uwagę, ale nie musi.

Tomasz Nyczka
Gazeta Wyborcza Poznań
23 maja 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia