Przed nami XIX "Rzeczywistość przedstawiona"

19. Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

12 października w Zabrzu rozpocznie się XIX edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona". Festiwal od dziewiętnastu lat organizuje Miasto Zabrze oraz Teatr Nowy.

To okazja do obejrzenia znakomitych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami.

Festiwal ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru – nurt ukierunkowany na realizację i interpretację dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym...

Tym razem w Zabrzu będziemy mogli zobaczyć spektakle wystawiane m.in. przez: Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Powszchny w Radomiu, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny w Równem (Ukraina) oraz oczywiście Teatr Nowy w Zabrzu.

Nie zabraknie też imprez towarzyszących – w "Teatrotece" zobaczyć będzie można ekranizacje polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowane przez WFDiF (Aula WST w Zabrzu; wstęp wolny); w ramach projektu "Dramaty czytanie" zarezentowane zostaną sztuki współczesne, m.in. Tadeusza Słobodzianka i Piotra Rowickiego, w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych (wstęp wolny); a najmłodsi widzowie będą mogli skorzystać z propozycji przygotowanych w ramach projektu „Smykom Rzeczywistość przedstawiona" (wstęp wolny).

Festiwal potrwa do 20 października. Tego dnia ogłoszony zostanie werdykt jury.

Więcej na stronie: www.teatrzabrze.pl

(-)
zabrze.com.pl
12 października 2019

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...