Przed premierą

"Wiele demonów" - reż. Jacek Głomb - Teatr Śląski w Katowicach

Najbliższa premiera Teatru Śląskiego „Wiele demonów", według powieści Jerzego Pilcha, będzie miała miejsce 19 stycznia. Reżyser spektaklu Jacek Głomb znany jest z tego, że za najciekawsze uważa tak zwane lokalne tematy.

Jego legnickie opowieści sceniczne mocno tkwią w pamięci widzów. Oglądana przed laty historia o Zakaczawiu nadal przywołuje niezwykły nastrój, organiczny klimat miejsca i czasu. Nie dziwi więc, że reżyser ceni sobie i sięga po twórczość Jerzego Pilcha, którego literatura związana jest „lokalnie" z Wisłą i jej głównie luterańską społecznością.

Jak mówi Jacek Głomb: – To nie jest łatwa literatura. Trzeba mieć miłość do tego świata (w domyśle lokalnego). Jak się czyta Pilcha, to w bohaterach widzi się swojego sąsiada. Lubię te jego intuicyjne tropy dzieciństwa: podwórka, świniarnie, chlewiki, bo są mi znane i dlatego bliskie. I dodaje: – Ale nie da się też opowiedzieć Pilcha bez śmiechu. Dlatego, że ta opowieść z zagadkowymi wątkami kryminalnymi i poważnymi metafizycznymi dylematami podszyta jest specyficznym humorem autora. Napięcie i humor uruchamiają wyobraźnię.

Idąc tropami literackimi Pilcha Jacek Głomb zapowiada słodko-gorzką opowieść w duchu legnickim. Budując formę teatralną wierną nastrojom prozy Pilcha ma nadzieję, że jego wierni czytelnicy się w niej odnajdą i nie będą zawiedzeni.

Widownia usadzona zostanie na 180 krzesłach ustawionych na Dużej Scenie: – Bo ważne jest, żeby aktorzy byli blisko widzów, bo tak lubię.

Urszula Makselon
Dziennik Teatralny Katowice
17 stycznia 2019
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...