Przed premierą musicalu

"Dźwięki muzyki" - reż. Maria Sartova - Gliwicki Teatr Muzyczny

Gliwicki Teatr Muzyczny przygotowuje się do premiery musicalu "Dźwięki muzyki"- na dwa tygodnie przed pierwszym przedstawieniem odbyła się konferencja prasowa.

"The sound of music" znany jest jako jeden z największych broadwayowskich przebojów Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II. Dla niektórych to najpopularniejszy film muzyczny w historii kina z wyjątkowymi rolami Julii Andrews i Christophera Plummera. Przede wszytskim jednak jest to prawdziwa historia rodziny Trapp, której losy zostały opisane w książce "The story of the Trapp Family Singers" przez Marię Augustę Trapp.

Maria - główna bohaterka musicalu - wstępuje do zakonu, jednak szybko okazuje się, że jej charakterność i żywiołowość w żaden sposób nie poddaje się klasztornym zasadom. Decyzją matki przełożonej Maria zostaje guwernantką gromadki dzieci kapitana von Trappa. Z równie energicznymi i rozentuzjazmowanymi dziećmi znajduje wspólny język, a także pasję - śpiew.

O swoich obawach przed wystawieniem spektaklu o tak wielu - czasem ckliwych - tematach, podczas konferencji opowiedziała reżyser - Maria Sartova. Z tej złożoności problemów w musicalu reżyserka postanowiła jednak uczynić atut - wiele sytuacji, które spotykają bohaterów dotyczy życia codziennego, stając się tym samym bliskimi dla potencjalnych widzów. Dzięki temu musical ma stać się atrakcyjnym, pełnym energii widowiskiem dla każdego - niezależnie od wieku i zainteresowań.

Historię śpiewającej rodziny na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego współtworzą Yves Collet - scenograf, reżyser świateł, Wojciech Rodek - kierownik muzyczny, Tatiana Kwiatkowska - kostiumograf oraz Jacek Badurek - choreograf.

W rolę Marii w gliwickim przedstawieniu wcielają się 3 aktorki: Sylwia Bocian, Ewa Łobaczewska oraz Agnieszka Przekupień. Każda z nich przyznaje, że znajduje wiele cech wspólnych z postacią rozśpiewanej guwernantki, także jeśli chodzi o współpracę z dziećmi. Potrafią czerpać ze wspólnej pracy wiele radości i wzajemnej inspiracji. Efekty tej współpracy zobaczymy wkrótce na scenie.

W najbliższym czasie zaplanowanych jest 16 spektakli - pierwszy z nich, premierowy: 27 marca 2014r.

Paulina Brodzińska
Dziennik Teatralny Katowice
13 marca 2014

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia