Przed remontem sceny w Polskim

"Tęczowa trybuna 2012" - reż. Monika Strzępka - Teatr Polski we Wrocławiu

W czwartek wieczorem ostatni raz zapalą się światła na Scenie im. Grzegorzewskiego Teatru Polskiego przy ul. Zapolskiej. Aktorzy pokażą "Tęczową Trybunę 2012" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki

"Tęczowa Trybuna 2012" powstała na kanwie wydarzeń związanych z przygotowaniami do Euro. Duet Strzępka/Demirski zaprasza do dyskusji o komercjalizacji przestrzeni publicznej, a także rozmaitych dyskryminacjach i wykluczeniach, którym podlegamy w życiu. W spektaklu grają (choć sprawa dotyczy Euro, na scenie nie ma rozgrywe piłkarskich): Michał Majnicz, Marcin Pempuś, Adam Cywka, Katarzyna Strączek, Jolanta Zalewska, Agata Skowrońska, Mariusz Kiljan, Jakub Giel, Michał Chorosiński, Michał Opaliński, Michał Mrozek, Igor Kujawski - wszyscy są w dobrej formie. Początek spektaklu o godz. 19.

Na przełomie września i października zaczyna się wielka modernizacja sceny, która potrwa rok. Scena im. Grzegorzewskiego zostanie ponownie otwarta w sezonie artystycznym 2012/2013 roku. Sama scena nie była remontowana od 1945 roku. Oszczędził ją pożar, który zniszczył widownię i foyer w styczniu 1994 roku. Scenę uratowała żelazna kurtyna, która opadła i oddzieliła płonącą widownię. Kompleksowy remont sceny przygotowywany jest od czterech lat.

Modernizacja obejmie mechanikę sceny, oświetlenie, akustykę. Urządzenia i systemy zostaną wymienione na nowe, o prawdziwych europejskich standardach. Na czas modernizacji zespół przeniesie się na Scenę na Świebodzkim i Scenę Kameralną, a z repertuaru wypadną na razie: "Kuszenie cichej Weroniki" w reż. Krystiana Lupy, "Lalka" w reż. Wiktora Rubina, "Pani z morza" Henryka Ibsena w reż. Piotra Chołodzińskiego. Być może w przyszłym roku spektakle będą pokazywane w Telewizji Polskiej przy ul. Karkonoskiej. Właśnie tam planowana jest najnowsza premiera, nad którą pracuje Jan Klata - to "Diabły" według scenariusza filmu "Diabeł" Andrzeja Żuławskiego. W filmie zagrała Iga Mayr, nieżyjąca już gwiazda Polskiego. W spektaklu Klaty wystąpi ok. czternastu aktorów, wśród nich prawdopodobnie Krzysztof Globisz, który trzydzieści lat temu grał na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego.

Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
16 września 2011

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...