Przed Teatrem i na parkingu

5. Międzynarodowy Festiwal Open the Door - Teatr Śląski w Katowicach - 19 - 26 czerwca 2022

W tym roku zobaczymy spektakle z Polski, Litwy, Hiszpanii, Czech, Serbii i Chile, w sumie 13 wydarzeń na 3 scenach Teatru Śląskiego i w 2 miejscach plenerowych: przed Teatrem Śląskim oraz na parkingu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tegoroczna edycja festiwalu będzie wyjątkowa nie tylko z powodu jubileuszu, ale również dlatego, że otworzy go spektakl "5:00. UA" w reżyserii Julii Maslak, zrealizowany w ramach projektu rezydencji dla ukraińskich artystów.

Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR dzięki swej otwartości i inkluzywności jest jednym z najbardziej wyjątkowych festiwali w Polsce. Za sprawą tego przeglądu oddajemy głos tym, których okoliczności, społeczeństwo, choroba, brak środków, uwarunkowania społeczne i socjalne, niepełnosprawność, zepchnęły na margines, ludziom, których problemy zwykle ignorujemy; pokazujemy i oswajamy świat – skomplikowany, niejednoznaczny, na przekór pokusom uproszczeń i skrótów. Pokazujemy teatr, który może jednoczyć, budować porozumienie, który ma odwagę znaczyć.

Międzynarodowy Festiwal OPEN THE DOOR jest wydarzeniem otwartym na różne formy teatralne i artystyczne, ma łączyć, zderzać, konfrontować, prezentować różne metody pracy, sposoby myślenia o teatrze i o świecie. Ma charakter przeglądu, jego formuła obejmuje zróżnicowane stylistycznie przedsięwzięcia, zarówno przedstawienia teatrów niezależnych, jak i spektakle teatru repertuarowego. W ramach programu festiwalu prezentowane są spektakle teatralne, przedstawienia i działania plenerowe, projekcje filmowe, spotkania z zaproszonymi gośćmi, czytania performatywne, dyskusje, koncerty, słuchowiska oraz inne interdyscyplinarne wydarzenia. Różnorodność prezentowanych form sztuki – teatr, taniec, spektakle współczesnej sztuki cyrkowej pozwalają nam na dotarcie do widzów należących do różnych grup społecznych i wiekowych.

Festiwal OPEN THE DOOR tworzy międzynarodowy program, który pozwala polskim widzom na kontakt z najciekawszymi zjawiskami sztuki. Festiwal organizowany jest co roku. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2018 r.

Ruszyła sprzedaż biletów na 5. jubileuszową edycję festiwalu Open the Door, który w tym roku odbędzie się w dniach 19 - 26 czerwca.

Aneta Głowacka
Teatr Śląski
1 czerwca 2022

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia