Przedłużenie obowiązywania restrykcji o tydzień

Minister zdrowia poinformował o przedłużeniu obostrzeń

Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień, do 25 kwietnia - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Są jednak wyjątki. Jedną ze zmian, oprócz wznowienia działalności żłobków i przedszkoli, jest możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób.

 

- Apogeum trzeciej fali, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w zeszłych tygodniach, a teraz ta fala przetacza się przez szpitale - powiedział Niedzielski
- Większość obostrzeń zostaje utrzymanych do 25 kwietnia
- Dłużej będą obowiązywać natomiast restrykcje dotyczące hoteli i obiektów noclegowych. Te mają być zamknięte do 3 maja
- Poniżej prezentujemy listę obowiązujących restrykcji

- Apogeum trzeciej fali, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w zeszłych tygodniach, a teraz ta fala przetacza się przez szpitale. Dziś mamy pierwszy dzień, kiedy zmniejszyła się liczba hospitalizacji - powiedział dzisiaj Adam Niedzielski. - Ale biorąc pod uwagę, że poprzednie dwa dni oznaczyły przyrost rzędu 1,1 tys. nowych hospitalizacji, to zmniejszenie o 300 w dniu wczorajszym nie rekompensuje tego efektu i pokazuje, że netto cały czas mamy to apogeum liczby zachorowań, które dzieje się tu i teraz w szpitalach - dodał.

Minister zdrowia poinformował, że obostrzenia obowiązujące najpierw do 18 kwietnia zostają przedłużone o tydzień, do 25 kwietnia. Są jednak wyjątki. Otwarte od poniedziałku będą żłobki i przedszkola, wraca też możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

- Podkreślam, na otwartym powietrzu, bo tutaj to ryzyko zakażenia, transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsza, dlatego dopuścimy rozgrywki młodzieżowe, dopuścimy również współzawodnictwo, zajęcia w ramach sportu zawodowego, co miało miejsce też do tej pory, ale też na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób będzie można prowadzić aktywności fizyczne - powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.

Dłużej będą natomiast obowiązywać restrykcje dotyczące hoteli i obiektów noclegowych. Te mają być zamknięte do 3 maja. Niedzielski tłumaczył, że chodzi o to, by nie było więcej dylematów co do tego, jakie decyzje podejmować w związku z majówką.

Niedzielski pytany był też czy podczas weekendu majowego planowane są dodatkowe kontrole sprawdzające stan przestrzegania obostrzeń, potwierdził. - Absolutnie tak. Jeżeli chodzi o kwestie kontroli, na pewno majówka będzie tym okresem wytężonych kontroli prowadzonych zarówno przez policję, jak i inspektorów sanitarnych - zapowiedział.

Obostrzenia. Regionalizacja wręcz pewna
Minister zdrowia poinformował też, że "regionalizacja obostrzeń jest wręcz pewna". - Jeżeli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tys., będziemy myśleć o dalszych krokach - przekazał.

Podkreślił, że zupełnie inaczej sytuacja epidemiczna wygląda w województwach na ścianie wschodniej i północnej, a zupełnie inaczej - w południowo-zachodniej Polsce.

- Te regiony w tej chwili najbardziej dotknięte to: Śląsk, Małopolska, Dolny Śląsk, również województwo wielkopolskie, czyli, jak powiedziałem, ten zachodnio-południowy pas kraju - tłumaczył minister zdrowia. Jak dodał, "na drugim biegunie" jest sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim czy lubelskim.

Dzienna liczba nowych przypadków, obłożenie infrastruktury szpitalnej oraz poziom wyszczepienia osób powyżej 60. roku życia - to kryteria, jakie szef MZ wskazał jako podstawę do luzowania obostrzeń. Obecnie ok. 40 proc. osób powyżej 60. roku życia jest zaszczepionych.

Poniżej przedstawiamy pełną listę obostrzeń.

Sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. są zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą otwarte
W kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 m kw.
Uprawianie sportu na świeżym powietrzu dopuszczalne dla grup do 25 osób
Zamknięte są salony fryzjerskie i kosmetyczne
Zamknięte są hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych
Zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki
Zamknięte są sklepy w centrach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych
Zamknięte są sauny, solaria i kasyna
Zamknięte są siłownie i kluby fitness
Wszystkie szkoły działają w trybie zdalnym

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 tys. 283 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 182 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób.

Niedzielski o szczepionkach Johnson&Johnson: opieramy się na rekomendacjach EMA

(pmd)
Kurier PAP
15 kwietnia 2021
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Dostojewski. Portret intymny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Alex Christofi

Trailer tygodnia

"Odlot" - reż. Anna Au...
Anna Augustynowicz
Tytułowy Odlot nie jest jednak tylko ...